ANEM :: Bolja Srbija http://anem.rs/sr/aktivnostiAnema/produkcija/BoljaSrbija/rss.html Lista vesti sr http://anem.rs/img/logo.png ANEM :: Bolja Srbija http://anem.rs/sr/aktivnostiAnema/produkcija/BoljaSrbija/rss.html Završen projekat "Bolja Srbija". Web portal nastavlja da funkcioniše! http://anem.rs/sr/aktivnostiAnema/produkcija/BoljaSrbija/story/11313/Zavr%C5%A1en+projekat+%22Bolja+Srbija%22.+Web+portal+nastavlja+da+funkcioni%C5%A1e%21.html ANEM je nedavno završio implementaciju projekta "Bolja Srbija", kojim je kao osnovna aktivnost bila predviđena produkcija radio serijala - trominutnih radijskih priloga kojima se promovišu p

ANEM je nedavno završio implementaciju projekta "Bolja Srbija", kojim je kao osnovna aktivnost bila predviđena produkcija radio serijala - trominutnih radijskih priloga kojima se promovišu pozitivni primeri angažovanja pojedinaca, grupa ili institucija koji su konkretno doprineli rešavanju nekog problema ili poboljšanju kvaliteta života građana u Srbiji. Ovim serijalom, ANEM je nastojao da pokaže da bolju Srbiju možemo i sami da stvaramo, ne čekajući da to za nas drugi urade i da  tako motiviše građane da se angažuju i preuzmu veću odgovornost u procesu tranzicije ka modernom demokratskom društvu, a institucije da budu odgovornije u svom radu. U okviru serijala je proizvedeno 147 priloga iz različitih mesta širom Srbije, uključujući i Beograd, u čijoj produkciji je učestvovalo 9 novinara, 1 iz Beograda i 8 lokalnih dopisnika. Prilozi su snimani u 24 mesta u svim delovima Srbije (+9 gradskih opština u Beogradu). U emisijama je bilo ukupno 404 sagovornika, ne računajući ankete sa građanima. Serijal se emitovao 7 meseci, od oktobra 2009, zaključno sa aprilom 2010, svakog radnog dana, u okviru centralnih informativnih blokova (nakon vesti) ili u drugim slušanim informativnim emisijama, na 42 ANEMove lokalne i regionalne stanice širom Srbije. Produkcija je realizovana u saradnji sa A medijom, produkcijskom kućom i ANEMovim dugogodišnjim partnerom.

ANEMov web portal "Bolja Srbija", nastao u okviru ovog projekta, nastavlja da funkcioniše i nakon njegovog završetka. Portal je namenjen promociji pozitivnih vrednosti u Srbiji, kao i dobre prakse pojedinaca i institucija, koji su uspeli da promene i sebe i stvari oko sebe na bolje. Posetioci mogu da učestvuju u kreiranju njegovog sadržaja, svojim komentarima ili prilogom u okviru rubrike "Pokreni priču". Stoga pozivamo sve zainteresovane da ispričaju svoju priču o boljoj Srbiji i tako doprinesu podsticanju pozitivnih vrednosti u Srbiji! Portalu možete pristupiti sa ANEMovog sajta - baner link ka "Boljoj Srbiji" se nalazi u desnom gornjem uglu.

Implementaciju projekta "Bolja Srbija" je podržala Norveška narodna pomoć (NPA)

]]>
Sat, 5 Jun 2010 10:18:54 +0100 http://anem.rs/sr/aktivnostiAnema/produkcija/BoljaSrbija/story/11313/Zavr%C5%A1en+projekat+%22Bolja+Srbija%22.+Web+portal+nastavlja+da+funkcioni%C5%A1e%21
PROJEKAT "BOLJA SRBIJA" http://anem.rs/sr/aktivnostiAnema/produkcija/BoljaSrbija/story/10944/PROJEKAT+%22BOLJA+SRBIJA%22.html ANEM predstavlja Projekat „Bolja Srbija", čiju implementaciju podržava Norveška narodna pomoć (NPA). Projektom je kao osnovna aktivnost predviđena produkcija novog ciklusa radio serijala „Bolja S

ANEM predstavlja ProjekatBolja Srbija", čiju implementaciju podržava Norveška narodna pomoć (NPA).

Projektom je kao osnovna aktivnost predviđena produkcija novog ciklusa radio serijala „Bolja Srbija", koju ANEM i ovoga puta radi u saradnji sa A-medijom. Ovaj radijski serijal je prvi put rađen još 2005. uz podršku Fonda za otvoreno društvo (FODa), a 2007. je bio obnovljen uz pomoć Evropske agencije za rekonstrukciju (EAR).

Radio produkcija „Bolja Srbija" je serijal trominutnih radijskih priloga kojima se promovišu pozitivni primeri angažovanja pojedinaca, grupa ili institucija koji su konkretno doprineli rešavanju nekog problema ili poboljšanju kvaliteta života građana. Istražujući ovakve primere, dajući im potrebnu pažnju medija i javnosti koju inače nemaju, ANEM nastoji da pokaže da bolju Srbiju možemo i sami da stvaramo, ne čekajući da to za nas drugi urade. Imajući u vidu sporost promena u Srbiji i činjenicu da građani još uvek nisu ostvarili željeni kvalitet života, uspeh pojedinaca/institucija da promene i sebe i stvari oko sebe na bolje, može da posluži kao dobar primer i model ponašanja drugima. Priče o tome, obrađene ovim radio prilozima, treba da motivišu građane da se angažuju i preuzmu veću odgovornost u procesu tranzicije ka modernom demokratskom društvu, a institucije da budu odgovornije u svom radu.

U okviru serijala će biti proizvedeno 147 priloga iz različitih mesta širom Srbije, uključujući i Beograd, u čijoj produkciji učestvuje 9 novinara (jedan iz Beograda i 8 dopisnika). Urednik priloga je Jugoslava Široka. Prilozi obrađuju teme iz  četiri šire oblasti koje su značajne za kvalitet života građana:  

  1. Opštinska uprava i komunalne službe kao servis građana
  2. Obrazovanje i zapošljavanje
  3. Zdravstvo i službe socijalne pomoći u funkciji potreba građana
  4. Bezbednost građana (posebno usmereno na problem nasilja u porodici)

Serijal će se emitovati 7 meseci, počev od oktobra 2009, svakog radnog dana, u okviru centralnih informativnih blokova (nakon vesti) ili u drugim slušanim informativnim emisijama, na 42 ANEMove lokalne i regionalne stanice širom Srbije. To su: OK Radio, Vranje; Radio Užice, Užice; RTV VK Kikinda, Kikinda; Radio Luna, Užice; RTV M+, Mladenovac; RTV Nišava, Niš; Radio Ozon, Čačak; RTV Kuršum, Kuršumlija; Radio NB, Novi Bečej; RTV Mir, Leposavić; Radio Čačak, Čačak; RTV Kragujevac, Kragujevac; Radio Ema, Bujanovac; Radio Em, Knjaževac; Ivanjički radio, Ivanjica; RTV Kruševac, Kruševac; Radio Bus, Kovin; RTV Mlava, Petrovac na Mlavi; RTV Kovačica, Kovačica; RTV Spektar, Sombor; RTV Pančevo, Pančevo; Radio Bemin Muzikal 93, Arilje; RTV Zaječar, Zaječar; Radio CITY, Niš; RTV Prima, Bajina Bašta; RTV Vrnjačka Banja, Vrnjačka Banja; Radio Boom 93, Požarevac; Radio Odžaci, Odžaci; Radio Požega, Požega; RTV Trstenik, Trstenik; Radio Subotica, Subotica i srpska i hrvatska redakcija; Radio Sombor, Sombor; Radio Patak, Valjevo; Radio 021, Novi Sad; Radio Petica, Niš; RTV Sokobanja, Sokobanja; RTV Šumadija, Aranđelovac; Radio Far, Alibunar; RTV Caribrod, Caribrod; Radio Kontakt Plus, Kosovska Mitrovica; Radio Pirot, Pirot; Radio Leskovac, Leskovac.

Projekat „Bolja Srbija" ima značajnu ulogu i za razvoj lokalnih medija. Emitovanjem kvalitetnih priloga o važnim društvenim temama za svakodnevni život građana, programski sadržaj lokalnih stanica se značajno poboljšava, ostvaruje se bolja komunikacija sa građanima, čime se doprinosi i jačanju njihovog uticaja u lokalnim sredinama. Učešćem lokalnih novinara u produkciji serijala,  podstiče se istraživačko novinarstvo i kreativnost novinara, što doprinosi podizanju kvaliteta i nivoa profesionalnih standarda lokalnih medija. Istovremeno, ostvaruje se i šira društvena uloga medija kao važnog pokretača demokratskih promena, jer se lokalni mediji uključuju u promovisanje pozitivnih vrednosti u svojim sredinama. Pokazujući kroz primere da je stvari moguće menjati, oni motivišu građane na aktivniju ulogu u stvaranju povoljnijih uslova za život, a institucije na odgovorniji odnos prema obavezama koje imaju prema građanima, što predstavlja korak bliže boljoj Srbiji.

Pored produkcije radijskih priloga, projektom „Bolja Srbija" je predviđeno i kreiranje i podizanje novog web portala, pod istoimenim nazivom. Web portal „Bolja Srbija" će imati poseban dizajn, i do njega će se dolaziti sa ANEMovog web sajta. Portal će sadržati sekciju sa izabranim radijskim prilozima iz navedenog serijala, ali i iz nekih sličnih TV produkcija koje su planirane za 2010. godinu. Pored toga, na ovom portalu će moći da se pročitaju i druge lepe priče i vesti, biće promovisane akcije nevladinih organizacija i drugih formalnih i neformalnih institucija koje rade na poboljšanju života građana u Srbiji, a posetioci portala će moći da ostavljaju svoje komentare, sugestije i pitanja, ali i da aktivno učestvuju u kreiranju njegovog sadržaja nekom svojom pozitivnom pričom.

ANEM će tako, koristeći nove tehnologije i bolje komunikacijske mogućnosti koje pruža Internet, doprineti većoj dostupnosti i širenju informacija usmerenih na promovisanje pozitivnih vrednosti u Srbiji i na ubrzanje demokratskih reformi.

]]>
Mon, 21 Sep 2009 19:55:01 +0100 http://anem.rs/sr/aktivnostiAnema/produkcija/BoljaSrbija/story/10944/PROJEKAT+%22BOLJA+SRBIJA%22
RADIJSKA PRODUKCIJA "BOLJA SRBIJA" http://anem.rs/sr/aktivnostiAnema/produkcija/BoljaSrbija/story/10873/RADIJSKA+PRODUKCIJA+%22BOLJA+SRBIJA%22.html ANEM i A-MEDIA ponovo su pokrenuli radijski projekat „Bolja Srbija". Projekat finansira Evropska unija kroz Medijski fond - program za podršku profesionalnom razvoju medija u Srbiji - kojim rukov

ANEM i A-MEDIA ponovo su pokrenuli radijski projekat „Bolja Srbija". Projekat finansira Evropska unija kroz Medijski fond - program za podršku profesionalnom razvoju medija u Srbiji - kojim rukovodi Evropska agencija za rekonstrukciju a koji tehnički realizuje Press Now.

„Bolja Srbija" je serija trominutnih radijskih priloga čija su tema dobra iskustva i pozitivni primeri pojedinaca i institucija koji su konkretno doprineli unapređenju neke oblasti života u Srbiji i time unapredili kvalitet života građana. „Bolja Srbija" ukazuje na dobra iskustva i pozitivne primere pojedinaca i institucija koji su svojim delima doprineli podsticanju pozitivnih vrednosti u Srbiji. Polazeći od toga da promene ka modernom demokratskom društvu u Srbiji teku sporo ili su u zastoju a ponegde ima i vraćanja na staro, cilj je da se promovišu oni pozitivni primeri kojih ima u mnogim sredinama u Srbiji ali im u medijima nije posvećena pažnja, i time doprinese podsticanju pozitivnih vrednosti u Srbiji kao i jačanju uloge medija u ovom važnom procesu.

Obrađuju se teme iz četiri šire oblasti koje su značajne za kvalitet života građana:

  1. Opštinska uprava i komunalne službe kao servis građana,
  2. Obrazovanje i zapošljavanje,
  3. Zdravstvo i službe socijalne pomoći u funkciji potreba građana, i
  4. Policija i sudstvo u službi građana.

Projektom „Bolja Srbija" uključujemo lokalne medije u podsticanje pozitivnih vrednosti. Istovremeno, podstičemo istraživačko novinarstvo i kreativnost novinara, koji treba da temu prezentuju na takav način da je približe slušaocima što utiče na podizanje profesionalnih kvaliteta novinara i medija. Projekat će pomoći razvoju programa lokalnih stanica kvalitetnim prilozima o značajnim društvenim temama uz istraživački pristup.

Projekat se realizuje se u toku 12 meseci, počevši od 2. jula 2007. Svakog meseca pripremaju se u proseku 22 priloga (od 20 do 23, zavisno od broja radnih dana u pojedinom mesecu).

Na realizaciji rade jedan urednik (Beograd), 10 novinara - dopisnika iz Beograda i još 8 gradova u Srbiji i tonac (Beograd). Prilozi od dopisnika prikupljaju se u Beogradu, gde se radi finalna priprema za emitovanje.

Prilozi imaju strukturu radijskog paketa, najavnu i odjavnu špicu od po oko 15 sekundi i muzičku podlogu. Prilozi sa špicom traju između tri i tri i po minuta.

Predviđena dinamika emitovanja na stanicama je jedan prilog dnevno, svakog radnog dana u mesecu. Prilozi se emituju u okviru centralnih informativnih blokova (nakon vesti) ili u drugim slušanim informativnim emisijama na osnovu programske šeme stanica koje ih emituju:

Članice ANEMa:

  1. RTV Bajina Bašta Bajina Bašta
  2. RTV Globus Kraljevo
  3. RTV Kragujevac Kragujevac
  4. RTV Kraljevo Kraljevo
  5. RTV M+ Mladenovac
  6. RTV Pančevo Pančevo
  7. RTV Požega Požega
  8. RTV Sokobanja Sokobanja
  9. RTV Spektar Sombor
  10. RTV Trstenik Trstenik
  11. Radio Bemin Musical 93 Arilje
  12. Radio 021 Novi Sad
  13. Radio Boom 93 Požarevac
  14. Radio Čačak Čačak
  15. Radio City Niš
  16. Radio EM Knjaževac
  17. Radio Ema Bujanovac
  18. Radio Far Alibunar
  19. Radio Kontakt Plus Kosovska Mitrovica
  20. Radio Luna Užice
  21. Radio OK Vranje
  22. Radio Ozon Čačak
  23. Radio Patak Valjevo
  24. Radio Petica Niš
  25. Radio Pirot Pirot
  26. Radio Skala Šabac
  27. Radio Sombor Sombor
  28. Radio Staff Leskovac
  29. Radio Subotica Subotica
  30. Radio Užice Užice
  31. Radio X Grocka

Pridružene članice ANEMa:

  1. RTV Kruševac Kruševac
  2. RTV Kovačica Kovačica,
  3. RTV Mag Obrenovac
  4. RTV Mlava Petrovac na Mlavi
  5. RTV Majdanpek Majdanpek
  6. Radio Bus Kovin
  7. Radio Ivanjica Ivanjica
  8. Radio M Novi Pazar
  9. Radio NB Bečej
  10. Radio Nišava Niš
  11. Radio Roda Šabac
  12. Radio OM Loznica
  13. Radio Točak Valjevo

 

Ovaj projekat je napravljen uz finansijsku pomoć Evropske unije. Za sadržaj programa je isključivo odgovoran ANEM i on ne predstavlja stav Evropske unije.

Da biste dobili informacije u vezi sa drugim programima koje finansira Evropska unija u Srbiji, kao i detaljne informacije o pristupanju Srbije Evropskoj uniji, pozivamo vas da posetite web sajt Evropske agencije za rekonstrukciju (www.ear.europa.eu/)

Radijske priloge možete preuzeti ispod:

]]>
Sun, 1 Jul 2007 12:45:07 +0100 http://anem.rs/sr/aktivnostiAnema/produkcija/BoljaSrbija/story/10873/RADIJSKA+PRODUKCIJA+%22BOLJA+SRBIJA%22