Home  /  Medijska scena  /  U fokusu

01. 07. 2011

VEZIVANJE RUKU

Beograd, 01.07.2011. (Danas) - Poslednjih nekoliko dana mediji su skoro pa u centru pažnje javnosti u Srbiji. U vreme dok traje javna rasprava o Nacrtu medijske strategije, čije se donošenje već dugo očekuje, svakodnevno se neko „oglašava" različitim povodima u vezi s medijima i novinarima. Predstavljaju se istraživanja, rade analize, organizuju okrugli stolovi i skupovi... Jednom rečju, svako se oseća pozvan da nešto kaže.

S jedne strane, pozitivno je što se sve više aktera uključuje u debatu o problemima na medijskoj sceni, što znači da je u interesu mnogih da se dosta stvari što pre razreši. Međutim, na neki način se tako i zbunjuje javnost u zemlji. Jer, što bi naš narod rekao, „mnogo babica, kilavo dete".

Predsednik Tadić rekao je da je „novinarstvo značajno u izgradnji slobodnog društva i demokratije, a posebno istraživačko novinarstvo koje otkriva skrivene probleme, probleme za koje država ne može da pronađe adekvatan odgovor". Prema njegovoj oceni, novinari i mediji trebalo bi da budu kontrolori, ali i partneri vlasti.

Partneri vlasti mediji danas svakako jesu, dok je uloga kontrole, nažalost, u poslednje vreme zanemarena. Analize o političkom pluralizmu pokazuju da se najviše prostora u dnevnoj štampi, nedeljnicima, ali i na javnom servisu posvećuje upravo predstavnicima vladajućih partija. Kako se čak ističe, „televizijski govor centralnog Dnevnika RTS prvenstveno je govor vlasti". Ukazano je, isto tako, i da su predstavnici vlasti trostruko favorizovani u odnosu na druge socijalne pozicije.

Možda su nalazi ove analize i logični ako uzmemo u obzir da je u jednom drugom istraživanju svaki četvrti novinar odgovorio da najveći pritisak na medije vrše upravo predstavnici partija iz vladajuće koalicije. Imajući u vidu težak položaj novinara kao pojedinaca, ali i probleme u poslovanju medijskih kuća, moglo bi se reći da je u ovom trenutku mnogo „isplativija" uloga partnera vlasti. Medijski radnici u strahu od gubitka posla nemaju mnogo prostora da istražuju, kritikuju i ukazuju u većoj meri na aktuelne probleme u društvu, pa je uloga kontrole vlasti sve manja i manja.

Predstavnici vlasti, uprkos svemu, pričaju da mediji treba da budu nezavisni i da im treba pomoći kako bi se iščupali iz krize. Lepo je to čuti ukoliko se ne traži ništa zauzvrat. Novinarima bi možda najbolja pomoć i podrška bila da vlast prestane da se meša u njihov posao. Tako bi se postigla ona izvorna uloga medija i ostvarila Tadićeva želja da budu ipak u kontroli vlasti.

  • Nema komentara.

Najnovije

Ostali članci
Pravni monitoring
Medijska pismenost
Korupcija u fokusu
izvestaj
Bolja Srbija
Lokalne samouprave
demolizam
ANEM kampanje

Anketa

Novi medijski zakoni

Koliko će novi medijski zakoni podstaći razvoj medijskog sektora?

Značajno

Donekle

Malo

Nimalo

Rezultati

Intranet login

Najnovije informacije o aktivnostima ANEMa

Prijavite se!

Unicef
Unicef
Bolja Srbija
Novinari

Rekonstrukcija i redizajn web sajta realizovani su zahvaljujući građanima SAD u okviru programa podrške medijima Američke agencije za međunarodni razvoj (USAID) koji implementira IREX.
Sadržaj web sajta je isključiva odgovornost ANEMa i ne predstavlja zvaničan stav USAID-a i IREX-a.

 

Takovska 9/16, 11 000 Beograd; Tel/fax: 011/32 25 852, 011/ 30 38 383, 011/ 30 38 384; E-mail: anem@anem.org.rs