Home  /  Medijska scena  /  U fokusu

02. 07. 2011

Sve više sporova mediji - novinari

Kragujevac, 02.07.2011. (B92) - Pritisci, male i neredovne zarade novinara u Srbiji nisu novost, ali i otkazi su ono sa čime se većina zaposlenih u medijima svakodnevno suočava.

Mnogi od njih završe na sudu, a neretko se dešava da, i kada je presuđeno u njihovu korist, svoja prava ne mogu da ostvare.

Fotoreporter Zoran Petrović iz Kragujevca 2005. godine dobio je otkaz u dnevnom listu "Glas javnosti".

Iako je sve ukazivalo na to da će spor pred Osnovnim sudom u Kragujevcu biti završen u kratkom roku, Petrović je čekao punih 6 godina da dokaže da je otkaz bio nezakonit.

"Taj proces je krenuo da se odvija, sa odlaganjima i opstrukcijama od strane 'Glasa javnosti' tako što su menjali adrese, onda sam shvatio da sam ušao u vrzino kolo, iz koga teško može da se izađe", kaže Zoran Petrović, fotoreporter.

Protiv "Glasa javnosti" ovaj Kragujevčanin je podneo i tužbu za izgubljene zarade, koja godinu i po nije mogla da stigne na adresu tuženog. Petrović je u međuvremenu saznao da je firma GNET poslednja bila izdavač tog lista, ali i da je pre nedelju dana izbrisana iz registra preduzeća. Advokat Milija Anđelić kaže da će se zbog sporog rada sudova žaliti Ustavnom sudu, kao i da će nadoknadu od države potražiti pred sudom u Strazburu.

"Ta naknada štete je predviđena članom 172. Bilo bi dobro da Zoran to naplati od države ako nije mogao od firme koju je tužio", rekao je Anđelić.

Upravo zbog ovakvih primera, Sindikat novinara Srbije zatražio je da vlasnici medija odgovaraju ličnom imovinom. Predsednica tog sindikata Dragana Čabarkapa kaže da su ih u tome podržala i oba novinarska udruženja.

"To je u ovom trenutku nemoguće sprovesti bez promene sistemskih zakona. Konsultovali smo eksperte Pravnog fakulteta i rekli su nam da o tome može samo da se priča, ali dok se ne postigne politička volja da se ti zakoni izmene, od toga nema ništa", kaže Dragana Čabarkapa.

I dok u NUNS-u kažu da nemaju podatak o broju sporova koje vode zaposleni u medijima zbog povreda prava iz radnog odnosa, u UNS-u navode da advokat tog udruženja u ovom trenutku zastupa oko stotinu novinara.

  • Nema komentara.

Najnovije

Ostali članci
Pravni monitoring
Medijska pismenost
Korupcija u fokusu
izvestaj
Bolja Srbija
Lokalne samouprave
demolizam
ANEM kampanje

Anketa

Novi medijski zakoni

Koliko će novi medijski zakoni podstaći razvoj medijskog sektora?

Značajno

Donekle

Malo

Nimalo

Rezultati

Intranet login

Najnovije informacije o aktivnostima ANEMa

Prijavite se!

Unicef
Unicef
Bolja Srbija
Novinari

Rekonstrukcija i redizajn web sajta realizovani su zahvaljujući građanima SAD u okviru programa podrške medijima Američke agencije za međunarodni razvoj (USAID) koji implementira IREX.
Sadržaj web sajta je isključiva odgovornost ANEMa i ne predstavlja zvaničan stav USAID-a i IREX-a.

 

Takovska 9/16, 11 000 Beograd; Tel/fax: 011/32 25 852, 011/ 30 38 383, 011/ 30 38 384; E-mail: anem@anem.org.rs