Home  /  Aktivnosti ANEMa  /  Aktivnosti javnog zalaganja

21. 08. 2008

Napadi na medije u Srbiji: prošlost i ne tako davna prošlost

Najvažnija lekcija iz novije istorije koju su naučili nezavisni mediji u Srbiji je da nikad ne treba da prestanu da se bore za svoju slobodu. To je kontinuirani proces pun nepredviđenih događaja, čak i onih tragičnih, preokreta i izazova, a njihove posledice se i danas osećaju. Ova publikacija autora Saše Mirkovića daje osvrt na izazove i napade na nezavisne medije iz vremena devedestih sa kojima su se susretali novinari i urednici boreći se protiv autoritarnog režima Slobodana Miloševića. U uslovima egzistenicajlne ugroženosti, solidarnost, povezivanje i saradnja sa kolegama, uz asistenciju donatora, bili su jedini načini da se preživi.

Čak i nakon promene režima 2000.-te godine i uspostavljanjem demokratske vlasti, nezavisni mediji nisu prestajali da se bore za temeljne društvene promene. Fokus njihovog sadašnjag rada nije puki opstanak kao devedesetih, već sistematski rad na uspostavljanju demokratskih zakona i standarda. Nova vlada, kako se ispostavilo, teško se odricala kontrole nad medijima i nije dozvoljavala njihovu punu afirmaciju. Kako biste saznali sa kojim se komplikacijama danas susreću nezavisni mediji i koji su načini da se protiv takvih komplikacija bori, pročitajte tekst koji sledi...

Preuzmite publikaciju: Napadi na medije u Srbiji

  • Nema komentara.

Najnovije

Ostali članci
Pravni monitoring
Medijska pismenost
Korupcija u fokusu
izvestaj
Bolja Srbija
Lokalne samouprave
demolizam
ANEM kampanje

Anketa

Novi medijski zakoni

Koliko će novi medijski zakoni podstaći razvoj medijskog sektora?

Značajno

Donekle

Malo

Nimalo

Rezultati

Intranet login

Najnovije informacije o aktivnostima ANEMa

Prijavite se!

Unicef
Unicef
Bolja Srbija
Novinari

Rekonstrukcija i redizajn web sajta realizovani su zahvaljujući građanima SAD u okviru programa podrške medijima Američke agencije za međunarodni razvoj (USAID) koji implementira IREX.
Sadržaj web sajta je isključiva odgovornost ANEMa i ne predstavlja zvaničan stav USAID-a i IREX-a.

 

Takovska 9/16, 11 000 Beograd; Tel/fax: 011/32 25 852, 011/ 30 38 383, 011/ 30 38 384; E-mail: anem@anem.org.rs