11. 08. 2011
MIŠLJENJE ANEMA O PREDLOGU PRAVILNIKA O TEHNIČKIM ZAHTEVIMA
Učestvujući u javnim konsultacijama o Predlogu pravilnika o tehničkim zahtevima za uređaje i programsku podršku za zakonito presretanje elektronskih komunikacija i zadržavanja podataka o elektronskim komunikacijama, ANEM je 11. avgusta 2011. dostavio Ministarstvu kulture, informisanja i informacionog društva svoje pisano mišljenje o Predlogu ovog Pravilnika.
Smatrajući da bi ovaj Pravilnik, ukoliko bi bio usvojen u predloženom tekstu, ozbiljno doveo u pitanje ostvarivanje Ustavom zajemčenih prava na zaštitu podataka o ličnosti, slobodu mišljenja i izražavanja, slobodu medija i pravo na obaveštenost, ANEM je u svom dopisu predložio Ministarstvu da povuče Predlog pravilnika, odnosno da pripremi novi, koji bi u punoj meri uvažio ustavno jemstvo tajnosti pisama i drugih sredstava komuniciranja, ali i druga osnovna ljudska prava koja pri izradi Predloga nisu bila u dovoljnoj meri uzeta u obzir.
ANEM smatra da Predlog pravilnika predviđa preširoka ovlašćenja za presretanje elektronskih komunikacija i nejasna pravila o tome ko i pod kakvim uslovima ima pravo da pristupa podacima o elektronskim komunikacijama koje operatori zadržavaju, što predstavlja pretnju za poštovanje i ostvarivanje ljudskih prava, a posebno prava na slobodu izražavanja, budući da, između ostalog, ograničavaju pravo medija i novinara da efikasno štite poverljivost svojih izvora.
Osnovne primedbe ANEMa na Predlog pravilnika se odnose na sledeće:
- usvajanjem Pravilnika u predloženom tekstu posebno bi bilo ugroženo ostvarivanje prava na novinarsku tajnu iz člana 32. Zakona o javnom informisanju, jer bi njime bio ostavljen prostor za otkrivanje podataka u vezi sa izvorom informacije u svakom slučaju, a ne samo u slučajevima predviđenim Zakonom. To bi ugrozilo i pravo svakog građanina da bude istinito, potpuno i blagovremeno obaveštavan o pitanjima od javnog značaja, kao i ostvarivanje funkcije medija u demokratskom društvu
- odredbe Predloga Pravilnika kojima se ustanovljava nacionalni monitoring centar koji obavlja poslove aktiviranja i upravljanja merom tajnog nadzora elektronskih komunikacija, a koji se poveravaju Bezbednosno-informativnoj agenciji, krajnje su neprihvatljive i u izričitoj suprotnosti sa odredbama Zakona o elektronskim komunikacijama koje regulišu postupak za izvršavanje zakonitog presretanja elektronskih komunikacija i zakonitog pristupa zadržanim podacima
Pored navedenog, ANEM se pridružio primedbama Poverenika za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti, kojima je posebno ukazano i na neprihvatljivost uređivanja tajnog nadzora lokacije korisnika, odnosno lokacije mobilne terminalne opreme, ali i na brojne druge nejasnoće i propuste u Predlogu pravilnika, koje je neophodno otkloniti pre njegovog usvajanja.
Mišljenje ANEMa o Predlogu navedenog Pravilnika pogledajte ovde
-
Nema komentara.