14. 04. 2014

Korupcijski turizam u Rumuniji

14.4.2014. (EurActiv.rs) -U Bukureštu je organizovana velika turistička tura mita i korupcije. Organizator jednog od najznačajnijeg festivala dokumentaraca u istočnoj Evropi Jedan svet Rumunija (One world) ovom turom želi da ukaže da je korupcija pošast koja i 25 godina nakon pada komunizma hara istočnom Evropom. Poseta počinje u bogatom kraju grada, a vodič je optimista po pitanju budućnosti jer je pravosuđe Rumunije počelo da izriče presude i osobama na visokim položajima.


Na zalasku sunca, u modernom kraju Bukurešta Dorobanti, grupa turista na trotoaru čeka da započne posetu "svetim mestima" korupcije.

"Na mestima na kojima ćemo se zaustaviti nikoga nećemo naći kod kuće jer su svi u zatvoru", rekao je grupi turista Eugen Istodor, novinar i pisac koji je za ovu priliku i turistički vodič.

Poseta počinje u ulici u kraju Dorobanti, koji je čuven po luksuznim prodavnicama i kafeima. Baš ovde je jedan poslovni čovek potkupio dva bivša ministra poljoprivrede, Dečebala Remeša i Žoana Muresana, da bi uticao na ishod javnih nabavki u čuvenoj "aferi kobasica". Pored 15.000 evra u kešu, Remes je za svoje usluge dobio i kobasice i šljivovicu.

Dva bivša ministra su prošle godine osuđena na tri godine zatvora.

Uz kombinaciju humora i preciznih informacija, jedna od stanica je i kuća Adrijana Nastazea, premijera od 2000. do 2004. i najvišeg zvaničnika koji je od pada komunizma osuđen na kaznu zatvora zbog korupcije. Nastaze je od januara u zatvoru jer je dobio mito i proneverio novac upotrebivši ga za predizbornu kampanju.

"Ljudi koji su radili u vladinim institucijama morali su da plate po 125 evra da bi učestvovali na konferenciji pod nazivom Trofej kvaliteta. Tu nije bilo reči o kvalitetu, samo o mitu. Tako je za izbore prikupljeno milion evra", rekao je Istodor.

Ovom turističkom posetom, organizatori jednog od najznačajnijeg festivala dokumentaraca o ljudskim pravima u istočnoj Evropi, Uan vorld Rumunija, žele da ukažu na pošast koja ugrožava svakodnevno funkcionisanje bivših komunističkih zemalja. Prema podacima Trasnparensi interenšenala, u tim zemljama je percepcija korupcije najviša u Evropi.

Poenta festivala je, međutim, da i građani mogu nešto da promene.

"Odbio sam da dam uobičajeni mito kod lekara i ipak sam dobio negu. Nisu me oterali, pa mislim da to može da funkcioniše", rekla je za AFP jedna od turista Mihaela Oproiu.

Nakon zaustvljanja pred luksuznom palatom vlasnika fudbalskog kluba Steaua Bukurešt Điđija Bekalija, koji je je u zatvoru zbog korupcije, poseta se završava ispred sedišta vlade radi prezentacije dosijea o zloupotrebi položaja.

"Ne zaboravite, svako ima svoju cenu i ova poseta nije nikakva garancija da sutra nećete primiti mito", upozorava vodič.

On je optimista. Pravosuđe u Rumuniji je počelo da se obračunava sa moćnicima koji zloupotrebljavaju vlast. Nakon godina nekažnjivosti u 2013. godini je osuđeno 1.000 osoba za korupciju, a među njima ministri, policajci i gradonačelnici. U 2006. bilo ih je 155.

Prošle godine se takođe po prvi put nakon više godina dogodilo da je desetine hiljada mladih izašlo na ulice u RUmuniji, Bugarskoj i Bosni da kažu stop korupciji i nepotizmu.

"Naša generacija možda neće videti rezultate, ali naredna hoće, i to se računa", kazao je Istodor.


Izvor: AFP

 

  • Nema komentara.

Najnovije

Ostali članci
Pravni monitoring
Medijska pismenost
Korupcija u fokusu
izvestaj
Bolja Srbija
Lokalne samouprave
demolizam
ANEM kampanje

Anketa

Novi medijski zakoni

Koliko će novi medijski zakoni podstaći razvoj medijskog sektora?

Značajno

Donekle

Malo

Nimalo

Rezultati

Intranet login

Najnovije informacije o aktivnostima ANEMa

Prijavite se!

Unicef
Unicef
Bolja Srbija
Novinari

Rekonstrukcija i redizajn web sajta realizovani su zahvaljujući građanima SAD u okviru programa podrške medijima Američke agencije za međunarodni razvoj (USAID) koji implementira IREX.
Sadržaj web sajta je isključiva odgovornost ANEMa i ne predstavlja zvaničan stav USAID-a i IREX-a.

 

Takovska 9/16, 11 000 Beograd; Tel/fax: 011/32 25 852, 011/ 30 38 383, 011/ 30 38 384; E-mail: anem@anem.org.rs