FM 93,4 MHz 12 000 Požarevac |
|
Radio BOOM 93 nalazi se u Požarevcu (80 km jugoistočno od Beograda), rodnom mestu bivšeg predsednika SR Jugoslavije Slobodana Miloševića.
Signal je počeo da emituje 5. septembra 1992. godine na frekvenciji 93,4 MHz. Povoljna geo-pozicija omogućava da bude slušan čak i u nekim gradovima u centralnoj Srbiji (400.000 potencijalnih slušalaca).
Mir, poštovanje ljudskih prava i sloboda informisanja bile su i ostale osnovne vrednosti i ciljevi radija. Od osnivanja sarađuje sa Radiom B92 (B2-92).
"Sve što smo pokušavali jeste da govorimo istinu i da plasiramo vesti onakve kakve jesu. Međutim, režim to posmatra kao političku subverziju", kaze Milorad Tadić, vlasnik ove radio-stanice.
BOOM 93 je za vreme prethodne vlasti predstavljao veliki problem za lokalne političare, jer im je smetala nezavisna radio-stanica, a i bivši predsednik SR Jugoslavije Slobodan Miloševic vikende ponekad provodi u Požarevcu.
Radio aktivno učestvuje u društvenom životu, organizuje aktivnosti kulturnog, antiratnog i antirasističkog tipa.
BOOM 93 je jedan od osnivača ANEM-a.
Zabrane:
1. Posle izbora 1996. godine vlast je početkom decembra zabranila emitovanje programa radija BOOM 93. Trećeg decembra uveče, savezni inspektori za radio veze "sproveli" su rešenje Savezne vlade o zabrani rada ove nezavisne radio-stanice. Zbog pritisaka domaće i strane javnosti, pre saveznih izbora ´97, Ministarstvo informacija je obavestilo radio-stanice da ponovo mogu da emituju program. Tako je i Boom 93 ponovo počeo da emituje program 3. avgusta 1997. godine, posle osam meseci zabrane.
2. Boom 93 je odlučio da prekine sa emitovanjem programa posle preuzimanja Radija B-92, 2.4.1999, u vreme NATO bombardovanja Jugoslavije. Ovakva odluka usledila je zbog stalnih pretnji i ugrožavanja bezbednosti zaposlenih. Ono što je osnovna delatnost radija - informisanje javnosti, u skladu sa profesionalnim kodeksom koga se BOOM 93 pridržavao, nije bilo moguće. Prestanak bombardovanja nije doneo bolje uslove za nezavisne medije, posebno u gradovima gde je na vlasti koalicija SPS - JUL, tako da je emitovanje BOOM 93 nastavljeno tek početkom novembra 1999.
3. BOOM 93 ponovo je zatvorio savezni ministar za telekomunikacije 8. marta 2000. godine; tada su inspektori obavestili zaposlene o odluci ministra Ivana Markovića da ova stanica ne ispunjava uslove za dodeljivanje frekvencije na korišćenje i da mora da obustavi rad. Inspektori su, ne donevši rešenje kojim se zabranjuje rad radija, oduzeli vitalni deo emisione opreme, uz objašnjenje da će rešenje o zabrani rada i oduzimanju opreme dostaviti naknadno. Uz tvrdnju da nameravaju da oduzmu ceo predajnik radija, inspektori su tokom pregleda u požarevački MUP priveli na informativni razgovor oca vlasnika stanice. Posle jednočasovnog ispitivanja u vezi sa lokacijom predajnika koji inspektori "nisu uspeli da pronađu", on je pušten. Ne uspevši da lociraju i oduzmu predajnik, inspektori su zapečatili antenski sistem korišćen za emitovanje programa radija i podneli prekršajnu prijavu protiv vlasnika i preduzeća kod Opštinskog suda za prekršaje. Početkom juna opštinski sudija za prekšaje Izabela Grozdanović kaznila je Boom 93 kaznom od 30.000 dinara i vlasnika radija Milorada Tadića sa 2.000 dinara, a oduzimanje linka za emitovanje programa izrekla kao preventivnu meru.
4. Boom 93 je podneo žalbu na ovu odluku.
NAGRADA
Nagradu "JUG GRIZELJ " za 1998. godinu ravnopravno su podelili RTV Bajina Bašta, RTV Pančevo i Radio Boom 93 iz Požarevca. Nagrada se dodeljuje za unapređivanje slobodnog novinarstva, širenje slobode izražavanja i sprečavanje mržnje među ljudima.