29. 12. 2009
NOVINARI SMEJU DA KOMENTARIŠU SUDSKE POSTUPKE
Beograd, 29.12.2009. (Politika) - Republičko javno tužilaštvo zauzelo je stav da se zabrana komentarisanja sudskih postupaka pre pravosnažnosti presude, propisana Krivičnim zakonikom, neće odnositi na novinare koji izveštavaju o sudskim postupcima, već na one osobe koja imaju nameru da povrede nezavisnost sudstva i omalovaže rad suda, navodi se u jučerašnjem saopštenju tužilaštva.
Portparol tužilaštva Tomo Zorić precizirao je u izjavi za „Politiku" da je takav stav tužilaštvo zauzelo nakon analize primene člana 336 a Krivičnog zakonika - nedozvoljeno javno komentarisanje sudskih postupaka. „Republičko javno tužilaštvo zauzelo je stav da se ovaj član neće odnositi na novinare koji izveštavaju o sudskim postupcima, već samo na one osobe koje imaju nameru da povrede nezavisnost sudstva i omalovažavaju rad suda", istakao je Zorić.
- Novinari svojim redovnim izveštavanjem ne mogu da povrede rad suda, već mogu da doprinesu otvorenosti sudskog postupka za koju se i samo tužilaštvo zalaže - naglašava Zorić.
U tom slučaju, kaže on, treba odvojiti redovno izveštavanje o sudskim postupcima od malicioznog pisanja novinara sa namerom da se uruši i minira sudski postupak, da se devalvira rad suda i učesnika u krivičnom postupku ili utiče na tok sudskog postupka.
- Podsetiću na primere kao što je bio medijski linč koji je prethodio ubistvu premijera Zorana Đinđića, komentare samog suđenja za ubistvo premijera u početku tog suđenja, kao i na linč prema sudiji Okružnog suda Velimiru Lazoviću, koji se sprovodio ne samo u medijima nego i na drugim javnim istupima, tribinama fudbalskih stadiona, isticanjem transparenata na kojima se preti sudiji i tako utiče na nezavisnost suda - rekao je on.
Zorić je istakao da će takvi slučajevi biti predmet rada tužilaštva u svetlu krivičnog dela nedozvoljenog javnog komentarisanja sudskih postupaka, a da se na udaru zakona neće naći novinari koji časno i savesno rade svoj posao u interesu javnosti kao jednom osnovnom načelu demokratskog društva.
Član 336 a Krivičnog zakonika, koji je izazvao niz polemika u javnosti glasi: „Ko za vreme trajanja postupka pred sudom, a pre donošenja pravosnažne sudske odluke, u nameri da povredi pretpostavku nevinosti i nezavisnosti suda, daje javne izjave u sredstvima javnog informisanja, kazniće se zatvorom do šest meseci i novčanom kaznom".
-
Nema komentara.