Home  /  Medijska scena  /  U fokusu

23. 04. 2010

MINISTARSTVO PRAVDE ĆE TRAŽITI RAZREŠENJE SUDIJA

Sudsko veće na čelu sa sudijom Jelenom Milinović oslobodio odgovornosti navijače Patrizana za ugrožavanje sigurnosti novinarke B92.

Brankica Stanković: Ovo je problem društva, a sudska odluka je podstrek za buduće pretnje. Advokat odbrane ističe da se zbog „ružne" reči ne ide u zatvor.

Beograd,  23.04.2010. (Danas) - Prvi osnovni sud u Beogradu odbacio je juče optužnicu protiv šestorice navijača Patrizana i oslobodio ih odgovornosti za ugrožavanje sigurnosti novinarke Brankice Stanković, zbog skandiranja na fudbalskoj utakmici Partizan-Šahtjor, 16. decembra prošle godine. Odlukom suda navijači su pušteni iz pritvora, u kome su bili od dana kada se dogodio incident.

Povodom ove sudske odluke, juče je reagovalo Ministarstvo pravde Srbije, koje je najvilo da će pokrenuti inicijativu za razrešenje sudija koji su doneli ovakvu odluku u ovom procesu.

Navijači fudbalskog kluba „Partizan" na utakmici su vređali novinarku B92 i uputili joj pretnje smrću, skandirajući sa tribina „Opasna si kao zmija, proći ćeš kao Ćuruvija". Sve je bilo praćeno šutiranjem, udaranjem u glavu i probadanjem plastične lutke, koja je predstavljala Stankovićevu.

Optužnica Prvog osnovnog javnog tužilaštva je odbačena kao podneta od neovlašenog tužioca, jer prema stavu sudskog veća, u radnjama optuženih za koje se terete nema elemenata krvičnih dela ugrožavanje sigurnosti i nasilničkog ponašanja, već eventualno krivičnog dela uvrede.

Sudsko veće, na čelu sa sudijom Jelenom Milinović, smatra da pevanje određenih stihova na utakmici nije sadržalo kvalifikovanu i ozbiljnu pretnju koja bi ugrozila bezbednost Stankovićeve. Sud je optužnicu odbacio rešenjem na koje tužilaštvo može da uloži žalbu Apelacionom sudu u roku od osam dana. Krivično delo uvrede goni se po privatnoj tužbi, koju može da podnese lično Brankica Stankovićeva.

Brankica Stanković kaže za Danas da ipak neće podnositi privatnu tužbu, jer smatra da nije reč o uvredama već o pretnjama. Ona ističe da je u pitanju „problem društva i države, a ne njen lični problem".

- Smatram da je ova odluka podstrek i poruka svima koji prete da mogu slobodno da nastave sa tim. Ako smatraju da skandiranje „Opasna si kao zmija, proći ćeš kao Ćuruvija" nije pretnja, onda su saučesnici i podstrekivači pretnjama, jer se zna šta se desilo sa Ćuruvijom, objašnjava Stankovićeva.

Advokatica jednog od oslobođenih, Zora Dobričanin kaže za Danas da je od početka tvrdila da nije bilo elemenata da je njen klijent izvršio krivično delo nasilničkog ponašanja.

- To znači da Stankovićeva može mog klijenta da tuži samo po privatnoj tužbi, ističe Dobričaninova. Prema njenim rečima, ona je bila začuđena da se u praksu ponovo uvodi verbalni delikt, iako je zloglasni član 133 izbačen iz Krivičnog zakona još pre 20 godina.

- Ružna reč je samo „ružna" i zbog nje se ne ide u zatvor, naglašava Zora Dobričanin.

Šestorica na slobodi

Sud je ovim rešenjem oslobodio odgovornosti Gorana Klještana, Aleksandra Perišića, Milana Gudovića, Dragana Đurđevića, Nemanju Odalovića i Nemanju Bogdanovića. Optužnica ih je teretila da su 16. decembra 2009. godine, na stadionu FK Partizan, za vreme utakmice Partizana i Šahtjora, koja je direktno prenošena na televiziji B92, sa tribina ugrozili sigurnost novinarke Brankice Stanković. Do incidenta na stadionu došlo je posle emitovanja više emisija Insajder, koju uređuje i vodi Stankovićeva, a koji se u poslednjem serijalu bavio huliganstvom među navijačkim grupama.

  • Nema komentara.

Najnovije

Ostali članci
Pravni monitoring
Medijska pismenost
Korupcija u fokusu
izvestaj
Bolja Srbija
Lokalne samouprave
demolizam
ANEM kampanje

Anketa

Novi medijski zakoni

Koliko će novi medijski zakoni podstaći razvoj medijskog sektora?

Značajno

Donekle

Malo

Nimalo

Rezultati

Intranet login

Najnovije informacije o aktivnostima ANEMa

Prijavite se!

Unicef
Unicef
Bolja Srbija
Novinari

Rekonstrukcija i redizajn web sajta realizovani su zahvaljujući građanima SAD u okviru programa podrške medijima Američke agencije za međunarodni razvoj (USAID) koji implementira IREX.
Sadržaj web sajta je isključiva odgovornost ANEMa i ne predstavlja zvaničan stav USAID-a i IREX-a.

 

Takovska 9/16, 11 000 Beograd; Tel/fax: 011/32 25 852, 011/ 30 38 383, 011/ 30 38 384; E-mail: anem@anem.org.rs