Home  /  Medijska scena  /  U fokusu

01. 07. 2010

Tadić: Unaprediti pravni sistem

Beograd, 01.07.2010. (B92) - Predsednik Srbije Boris Tadić potpisao je set zakona koje je donela Skupština i poručio da je potrebno unaprediti pravni sistem.

Predsednik Tadić je saopštio da je Zakon o elektronskim komunikacijama, od velikog značaja za ekonomski razvoj, jer su elektronske komunikacije nosilac razmene informacija.

Kako je navedeno u saopštenju, zakoni moraju ići u korak sa tehnološkim razvojem oblasti koju regulišu, kako ne bi predstavljali kočnice razvoja.

"Donošenje ovog zakona, međutim, obeležila je jedna druga tema. Zakon, naime, predviđa stvaranje baze podataka o elektronskim komunikacijama građana, koja će biti dostupna organima bezbednosti i unutrašnjih poslova bez odluke suda. U tom pogledu delim zabrinutost sa nezavisnim državnim organima, zaštitnikom građana i overenikom za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti, sa kojima sam o ovoj temi razgovarao", rekao je Tadić.

Predsednik Srbije je, takođe, kako kaže, pažljivo pratio i šta ocenjuju stručna udruženja i druge organizacije civilnog društva, koje su izrazile bojazan da privatnost ljudi može biti ugrožena potrebom za efikasnošću rada policije i službi bezbednosti.

"Javnosti je dobro poznato sa kakvim je bezbednosnim izazovima, rizicima i pretnjama Srbija danas suočena, od pretnji odvajanja jednog dela naše teritorije, preko pretnji terorizmom, do organizovanog kriminala, koji je u jednom periodu ozbiljno ugrožavao, i još uvek to čini, ključne resurse naše države. U sličnoj situaciji, a to je potvrđeno evropskom praksom, svaka zemlja svojoj policiji i bezbednosnim službama i omogućava uslove za brži i efikasniji rad u svrhu obezbeđivanja sigurnosti za sve građane", naveo je Tadić.

Ipak, poštovanje ljudskih prava i sloboda je, prema njegovim rečima, jedno od najviših vrednosti na kojima se temelji Republika Srbija, i država na tom polju ne želi i ne mora da pravi ikakve ustupke, jer se bezbednost i borba protiv kriminala mogu voditi uspešno i uz puno poštovanje zagarantovanih ljudskih prava i sloboda.

"Zbog toga smatram da je posle donošenja ovog zakona, više nego opravdano preispitati i unaprediti odgovarajuće delove našeg pravnog sistema, kako bi se osigurala ravnoteža između prava na bezbednost građana i svih njihovih ostalih prava", poručio je Tadić, i dodao da, između ostalog, treba pojačati pravne garancije koje bi sprečavale svaku zloupotrebu na štetu ljudskih prava.

"Smatram izuzetno značajnim i da se u Srbiji učvrsti poštovanje institucionalne uloge svakog državnog organa, kako nezavisnih, tako i onih koji su delovi neke od triju klasičnih organa vlasti, pri čemu niko ne bi smeo da bira hoće li, ili ne, poštovati odluke i stavove tih organa u pitanjima iz njihove nadležnosti", istakao je predsednik Srbije.

Skupština Srbije usvojila je 29. juna Zakon o elektronskim komunikacijama, u kome je, i pored protivljenja opozicije i zaštitnika građana Saše Jankovića, ostala odredba prema kojoj je operator dužan da zadrži podatke o elektronskim komunikacijama 12 meseci od dana obavljene komunikacije.

Janković je predložio da nadzor nad komunikacijom građana bude moguć samo uz dozvolu suda, što je parlament odbio, ali je prihvatio njegov drugi amandman, prema kome će nadzor nad sprovođenjem ovog zakona biti u nadležnosti poverenika za zaštitu informacija od javnog značaja.

  • Nema komentara.

Najnovije

Ostali članci
Pravni monitoring
Medijska pismenost
Korupcija u fokusu
izvestaj
Bolja Srbija
Lokalne samouprave
demolizam
ANEM kampanje

Anketa

Novi medijski zakoni

Koliko će novi medijski zakoni podstaći razvoj medijskog sektora?

Značajno

Donekle

Malo

Nimalo

Rezultati

Intranet login

Najnovije informacije o aktivnostima ANEMa

Prijavite se!

Unicef
Unicef
Bolja Srbija
Novinari

Rekonstrukcija i redizajn web sajta realizovani su zahvaljujući građanima SAD u okviru programa podrške medijima Američke agencije za međunarodni razvoj (USAID) koji implementira IREX.
Sadržaj web sajta je isključiva odgovornost ANEMa i ne predstavlja zvaničan stav USAID-a i IREX-a.

 

Takovska 9/16, 11 000 Beograd; Tel/fax: 011/32 25 852, 011/ 30 38 383, 011/ 30 38 384; E-mail: anem@anem.org.rs