08. 08. 2010
Poziv novinarima na javnu raspravu
Beograd, 08.08.2010. (Danas) - Javna rasprava o medijskoj studiji, koja će biti osnov za izradu strategije reforme medija u Srbiji, očekuje se u septembru, a novinarska udruženja već su počela da se pripremaju za svoje "nastupe". Udruženje novinara Srbije (UNS) pozvalo je novinare da šalju predloge i sugestije o medijskoj studiji, kako bi pomogli predstavnicima ovog udruženja da se pripreme za javnu raspravu koja će biti održana na jesen (unsinfo@uns.org.rs).
Nezavisno udruženje novinara Srbije (NUNS) je zajedno sa Lokal presom, Asocijacijom nezavisnih elektronskih medija (ANEM) i Nezavisnim društvom novinara Vojvodine (NDNV) već formiralo radne grupe koje će se baviti nacrtom medijske studije, a potom će u javnoj raspravi predstaviti i svoje viđenje medijske strategije. Među njima postoji konsenzus da u međusobnim razgovorima i konsultacijama sa medijskim ekspertima ponude gotova rešenja, ali i utvrde „liniju ispod koje neće ići". Kako saznajemo, ove četiri asocijacije već su postigle preliminarni dogovor, koji će još utvrditi do septembra.
Kako je ranije najavljeno, očekuje se održavanje šest radionica posvećenih raspravi o medijskoj studiji, nakon čega će biti izrađen nacrt medijske strategije, koji će takođe biti na javnoj raspravi pre usvajanja. Očekuje se da nacrt bude završen do kraja oktobra.
Kada je reč o pretplati, trećina bi ostajala RTS-u, a ostalo bi se po dogovorenom ključu delilo regionalnim, manjinskim i emiterima civilnog sektora. U medijskoj studiji preporučuje se i da novinska agencija Tanjug bude transformisana u nevladinu i neprofitnu javnu instituciju. Što se tiče lokalnih štampanih medija, eksperti predlažu podršku države.
Medijsku javnost, za sada, najviše je „zainteresovao" predlog o uvođenju regionalnih javnih servisa, i samim tim promenu statusa Radio-televizije Vojvodine, koji su mnogi ocenili kao neizvodljiv.
Predlozi Evropske komisije
Podsetimo, medijska studija koju su izradili evropski eksperti angažovani od delegacije Evropske komisije u Beogradu, predstavljena je krajem juna ove godine. Među predloženim rešenjima, eksperti su istakli da bi u Srbiji trebalo zadržati jedan javni servis (RTS) na nacionalnom nivou, ali i oformiti još 15 regionalnih, koji bi se ravnopravno finansirali iz pretplate i prihoda od oglašavanja. Predloženo je i da bi trebalo da postoje najviše dve komercijalne televizije na nacionalnom nivou.
-
Nema komentara.