25. 12. 2010
MEDIJI BILI U ZONI RIZIKA ČETIRI MESECA
Izmene Zakona o javnom informisanju nisu na snazi tek od 29. novembra
Šest od osam članova zakona proglašeno neustavnim još 22. jula, a do objavljivanja u Službenom glasniku oni su bili i dalje važeći
Beograd, 25.12.2010. (Danas) - Šest odredbi izmena i dopuna Zakona o javnom informisanju koje je Ustavni sud Srbije proglasio neustavnim u julu ove godine nisu na snazi već skoro mesec dana, iako to dosad nije bilo poznato u javnosti. Ova odluka objavljena je u Službenom glasniku 29. novembra, u broju 89/2010.
Podsetimo, šest od osam članova izmena i dopuna Zakona o izmenama i dopunama Zakona o javnom informisanju 22. jula ove godine proglašeno je neustavnim, a do objavljivanja u Službenom glasniku one su bile i dalje na snazi, što znači da su mediji potonja četiri meseca bili u opasnosti od sankcionisanja po neustavnim odredbama.
Novinarska udruženja i medijska javnost, zbog činjenice da ova odluka suda nije bila objavljivana, više puta su upućivali upozorenja javnosti zbog mogućih posledica po medije sve dok su sporne odredbe zvanično na snazi.
Zakon o izmenama i dopunama Zakona o javnom informisanju, prethodno je usvojen uprkos velikom broju kritika stručne javnosti, da bi nakon godinu dana bio proglašen neustavnim.
Prema odluci Ustavnog suda, neustavne su odredbe koje regulišu ko može biti osnivač glasila, kaznene odredbe, odredbe koje propisuju da samo domaće pravno lice može da osnuje glasilo, kao i odredbe koje propisuju visine i vrste novčane kazne za privredne prestupe i prekršaje.
Sud je, takođe, odlučio da nisu u skladu sa Ustavom ni odredbe koje se odnose na obavezu tužilaštva ili suda da pojedine kazne mora izreći, a ni odredbe koje upis u Registar javnih glasila dovode u vezu sa zabranom izdavanja javnog glasila i one kojima se kršenje pretpostavke nevinosti i kršenje odredaba koje štite maloletnike proglašavaju za privredni prestup.
Ustavni sud je tada odlučio i da pokrene postupak za ocenu ustavnosti odredbe Zakona koja daje ovlašćenje nadležnom ministru da bliže uredi način vođenja Registra, zbog toga što, kako je obrazloženo, sam zakon ne sadrži nijednu odredbu o tome šta sadrži Registar, kao ni način vođenja Registra.
Odlučeno je i da osporena odredba koja predviđa obavezu upisa javnog glasila u Registar nije neustavna, kao ni to da država ima pravo da uspostavi javnu evidenciju, a ni odredbe koje uređuju da se podaci iz Registra dostavljaju resornom ministarstvu poreskim i drugim organima ne mogu biti sporne.
Nesporni članovi
Zabrana koja predviđa da se za određeno vreme, u roku od godinu dana, nakon prestanka postojanja javnog glasila ili za vreme privremenog neštampanja, osnuje novo javno glasilo pod istim ili sličnim imenom nije neustavna, kako su smatrali predlagači. Ustavni sud nije našao ni da je sporna odredba koja ograničava pravo da se otuđi, proda ili na drugi način raspolaže pravom na javno glasilo, rečeno je na sednici.
-
Nema komentara.