Home  /  Medijska scena  /  U fokusu

10. 05. 2011

NEPRIMERENO BLAGE KAZNE ZA NAPADAČE NA SNIMATELJA TV B92

Prvi osnovni sud doneo presudu da prvooptuženi odsluži kaznu u kućnom pritvoru, a saučesnici dobili uslovne kazne

Beograd, 10.05.2011. (Blic) - Zbog napada na snimatelja B92 Boška Brankovića, Prvi osnovni sud u Beogradu osudio je juče Milana Savatovića na 10 meseci kućnog zatvora, dok je njegovim saučesnicima Stefanu Milićeviću i Nikoli Laziću izrekao uslovne kazne od šest, odnosno četiri meseca zatvora. Branković je napadnut 24. jula 2008. godine u centru Beograda tokom snimanja na protestu zbog hapšenja haškog optuženika Radovana Karadžića i tom prilikom mu je slomljena potkolenica, istegnuti ligamenti na kolenu i razbijena kamera.

Sudija Ana Trifunović upozorila je Savatovića da ne sme da napušta kućne prostorije i da ga, ukoliko prekrši tu zabranu, izdržavanje kazne čeka u "pravom zatvoru".

Advokat Dušan Miljuš, punomoćnik oštećenog snimatelja, izjavio je za "Blic" da sud nije izrekao Savatoviću kaznu ispod zakonskog minimuma, ali da je ona niska.

Odluka o visini kazne napadačima na Boškovića veoma je loš primer sudske odluke za ovo krivično delo koja se šalje svim potencijalnim učiniocima. U pitanju je bio direktan napad na jednu delatnost, odnosno profesiju. Moj klijent nije dao nikakav povod za napad, nije nosio oznaku koja bi mogla nekog da isprovocira, već je samo izvršavao svoj radni zadatak.

Moram da primetim da je napadač na Velimira Ilića osuđen na dve godine zatvora, a povreda koja je tom prilikom naneta Iliću lakša je od one koju je zadobio moj klijent - ističe advokat Miljuš.

Kriminolog dr Dobrivoje Radovanović kaže da je još jednom poslata poruka da se nasilje i kriminal isplate.

Kućni zatvor je privilegija za osuđenog i on se određuje za najlakša krivična dela. Nanošenje teške telesne povrede predstavlja posebno otežavajuću okolnost i prosto je neshvatljivo da je sud našao mogućnost da tu povlasticu primeni u ovom slučaju. Jer ova kazna je neprimerena pravdi i niska i u slučaju da osuđeni mora da je izdržava u pravom zatvoru, kao što je, na primer, Zabela - primećuje dr Radovanović i pita da li je u Srbiji na sceni dogovorno ili reformisano pravosuđe. Na konačnu reč Prvog osnovnog suda u Beogradu reagovala su i novinarska udruženja. Predsednik Nezavisnog udruženja novinara Srbije (NUNS) Vukašin Obradović kaže da presuda trojici napadača na snimatelja B92 predstavlja očit primer odnosa pravosuđa prema ugrožavanju osnovnih ljudskih prava i sloboda u Srbiji.

Strah od nasilnika i razumevanje, pa i opravdanje nasilja kao nužnog dela našeg društvenog života, dostiglo je nepodnošljive razmere. Posebno je opasno ignorisanje fizičkog napada na novinara, što unosi posebnu zabrinutost za sve normalne i pristojne ljude.

Ovakvim odnosom prema nasilju, kojem su izloženi svi koji predstavljaju medije ili kritičku javnost, pravosuđe šalje opasnu poruku. Šta još treba da se desi kako bi nasilnici u Srbiji shvatili da nikoga ne mogu nekažnjeno da tuku? - pita Obradović. Predsednica Udruženja novinara Srbije (UNS) Ljiljana Smajlović izjavila je da ne razume blage kazne koje su izrečene Savatoviću, Milićeviću i Laziću.

Ne razumem ovako blagu kaznu. Poruka je da nije težak greh, sa stanovišta društva, ako se išutira novinar zato što je kameru uperio prema vama. Imam utisak da su novinari i dalje manje zaštićeni pred zakonom od političara i drugih profesija - rekla je Ljiljana Smajlović posle izricanja presude. Iz tužilačke organizacije niko nije hteo da komentariše visinu kazne izrečenu napadačima na snimatelja B92. U Republičkom javnom tužilaštvu rečeno je „Blicu" da će se oglasiti tek kada dobiju pismeni otpravak presude.

  • Nema komentara.

Najnovije

Ostali članci
Pravni monitoring
Medijska pismenost
Korupcija u fokusu
izvestaj
Bolja Srbija
Lokalne samouprave
demolizam
ANEM kampanje

Anketa

Novi medijski zakoni

Koliko će novi medijski zakoni podstaći razvoj medijskog sektora?

Značajno

Donekle

Malo

Nimalo

Rezultati

Intranet login

Najnovije informacije o aktivnostima ANEMa

Prijavite se!

Unicef
Unicef
Bolja Srbija
Novinari

Rekonstrukcija i redizajn web sajta realizovani su zahvaljujući građanima SAD u okviru programa podrške medijima Američke agencije za međunarodni razvoj (USAID) koji implementira IREX.
Sadržaj web sajta je isključiva odgovornost ANEMa i ne predstavlja zvaničan stav USAID-a i IREX-a.

 

Takovska 9/16, 11 000 Beograd; Tel/fax: 011/32 25 852, 011/ 30 38 383, 011/ 30 38 384; E-mail: anem@anem.org.rs