16. 05. 2011
OKRUGLI STO "MEDIJI U SRBIJI"
Beograd, 16.5.2011. (Međunarodni radio Srbija) - Radna verzija Medijske strategije trebalo bi da bude gotova do 1. juna, najavio je član radne grupe koja radi na izradi tog dokumenta Danilo Nikolić, učestvujući u radu okruglog stola „Mediji u Srbiji", koji je organizovala novinska agencija Tanjug.
Danilo Nikolić je rekao da će verzija tog dokumenta biti prosleđena Ministarstvu kulture i informisanja, nakon čega bi trebalo da usledi javna rasprava. On je istakao da nema demokratskog zakona bez demokratske procedure u njegovom donošenju i dodao, da se nada, da će ova strategija biti rezultat stručne i javne rasprave. Mediji u Srbiji se nalaze u veoma teškoj situaciji, pogotovo u ekonomskom i tržišnom smislu. Takav položaj, prema rečima Nikolića, pokazuju i rezultati izveštaja o slobodi medija američke nevladine organizacije „Fridom haus", prema kojoj se Srbija od 196 rangiranih zemalja nalazi na 72. mestu.
Gordana Suša je ocenila da je stanje u Medijima u poslednje vreme izuzetno loše, ali da nikako nije gore nego što je bilo u totalitarnom režimu, koji je za nama. U prilog toj tezi, Suša je navela primer situacije u Turskoj, gde je broj ubijenih i uhapšenih novinara neuporedivo veći. Suša je objasnila da će kod nas stvari krenuti u pozitivnom pravcu onog časa, kada budu rešena ubistva novinara i podvukla da je vrlo poražavajuće što to odavno nije učinjeno.
Veselin Simonović, predsednik Asocijacije medija i glavni i odgovorni urednik „Blica", rekao je da bi, prema njegovom ličnom mišljenju, a koje zastupa i Asocijacija medija, strategija trebalo da sadrži: odnos države i medija, pitanje uloge države i medija i deo koji reguliše vlasništvo države u medijima. „Sa jedne strane, imate sudove koji sude na način na koji sude i svi su nezadovoljni takvom situacijom. Imate kazne koje su drakonske, kada novinar pogreši, a s druge strane su minimalne, kada neko učini nešto na štetu novinara", istakao je Dragan Bujošević, glavni i odgovorni urednik „Politike". On je objasnio da se time „nastavlja politika, da je najlakše pretiti novinaru i likvidirati ga, jer niko neće odgovarati za to. Govoreći o sadašnjoj situaciji u medijima, Vujošević je rekao da je dobro što u poslednjih deset godina nemamo tu vrstu likvidacije i to je jedna od dramatično velikih promena između „onog" i „ovog" doba. „ Svi koji nisu svesni te činjenice, apsolutno ne znaju ni gde žive, ni o čemu govore, ni o čemu razmišljaju," istakao je Bujošević.
Radna grupa, sastavljena od eksperata koje su predložili Ministarstvo kulture, medijska udruženja i asocijacije i predstavnici medijske industrije, zvanično je formirana 18. aprila i odmah je počela da radi na izradi Medijske strategije.
-
Nema komentara.