Home  /  Medijska scena  /  U fokusu

29. 06. 2011

GRAĐANI PONOVO NA POSLEDNJEM MESTU

Politički pluralizam medijskog sadržaja u Srbiji

Beograd, 29.06.2011. (Danas) - Televizijski govor centralnog „Dnevnika" Radio-televizije Srbije prvenstveno je govor vlasti. Predstavnici vlasti, naime, imaju povlašćen tretman u odnosu na sve druge društvene grupe o čijem delovanju ili mišljenjima se u njemu izveštava. Oni su trostruko favorizovani u odnosu na druge socijalne pozicije, navodi se u analizi informativnog programa javnih servisa, koja je predstavljena juče kao deo analize političkog pluralizma medijskog sadržaja u Srbiji.

Jovanka Matić sa Instituta za društvene nauke, koja je radila monitoring javnog servisa RTS i televizije Studio B tokom decembra, navodi da se prema vrsti sadržaja na RTS-u najviše izdvajaju teme iz društva, čak petina svih priloga, potom iz politike i ekonomije. Među subjektima u sadržaju najviše se pojavljuju državni funkcioneri, više od 20 odsto, kao i strani subjekti skoro 18 odsto, nakon čega slede građani sa skoro devet odsto. Od opozicionih partija najviše pažnje na javnom servisu dobila je SNS, zatim DSS, pa LDP i SRS, a od vladajućih DS, G17, pa SPS. Na televiziji Studio B kao akteri priloga najviše su se pojavljivali građani i gradska vlast, a u ime gradske vlasti „najčešće i najduže je govorio gradonačelnik Beograda".

U analizi dnevne štampe, koju je radila Sandra Bašić Hrvatin sa Primorska Univerziteta iz Slovenije, u šest većih listova u Srbiji najviše se pojavljuje Demokratska stranka, potom SPS, dok treće mesto prema istom broju pojavljivanja dele G17-URS i SNS. Od političkih aktera najviše prostora u dnevnim listovima imali su Boris Tadić, a potom Ivica Dačić, Jelena Trivan, Vlada Srbije, Mlađan Dinkić i Dragan Šutanovac.

„Na primeru analiziranih novina vidi se neuobičajena praksa pozivanja na neformalne krugove, neidentifikovane izvore iz političkih partija, neimenovane dobro obaveštene izvore ili čak glasine. Upotreba nezvaničnih i neimenovanih izvora je često povezana sa curenjem informacija i tehnikama spinovanja, koje koriste radi skretanja pažnje javnosti", navodi se u analizi Bašić Hrvatin.
Što se tiče nedeljnika, Žužana Serenčeš iz Nezavisnog društva novinara Vojvodine zaključuje da tri uticajna nedeljnika u Srbiji - NIN, Pečat i Vreme - ne nude čitaocima dovoljnu raznovrsnost u prezentaciji političkih tema, „ni u pogledu izvora informacija, niti u pogledu njihovog sadržaja".

- Kada je o političkim temama reč, većina iznetih vrednosnih stavova potiče od samih autora tekstova, pri čemu izostaju oslanjanje na sagovornike i druge izvore, kao i sučeljavanje različitih mišljenja. Predstavnici vladajuće elite su znatno zastupljeniji od pripadnika opozicije, a glas civilnog društva čuje se tek sporadično i slabo, ističe Serenčešova.

  • Nema komentara.

Najnovije

Ostali članci
Pravni monitoring
Medijska pismenost
Korupcija u fokusu
izvestaj
Bolja Srbija
Lokalne samouprave
demolizam
ANEM kampanje

Anketa

Novi medijski zakoni

Koliko će novi medijski zakoni podstaći razvoj medijskog sektora?

Značajno

Donekle

Malo

Nimalo

Rezultati

Intranet login

Najnovije informacije o aktivnostima ANEMa

Prijavite se!

Unicef
Unicef
Bolja Srbija
Novinari

Rekonstrukcija i redizajn web sajta realizovani su zahvaljujući građanima SAD u okviru programa podrške medijima Američke agencije za međunarodni razvoj (USAID) koji implementira IREX.
Sadržaj web sajta je isključiva odgovornost ANEMa i ne predstavlja zvaničan stav USAID-a i IREX-a.

 

Takovska 9/16, 11 000 Beograd; Tel/fax: 011/32 25 852, 011/ 30 38 383, 011/ 30 38 384; E-mail: anem@anem.org.rs