29. 06. 2011
GRAĐANI PONOVO NA POSLEDNJEM MESTU
Politički pluralizam medijskog sadržaja u Srbiji
Beograd, 29.06.2011. (Danas) - Televizijski govor centralnog „Dnevnika" Radio-televizije Srbije prvenstveno je govor vlasti. Predstavnici vlasti, naime, imaju povlašćen tretman u odnosu na sve druge društvene grupe o čijem delovanju ili mišljenjima se u njemu izveštava. Oni su trostruko favorizovani u odnosu na druge socijalne pozicije, navodi se u analizi informativnog programa javnih servisa, koja je predstavljena juče kao deo analize političkog pluralizma medijskog sadržaja u Srbiji.
Jovanka Matić sa Instituta za društvene nauke, koja je radila monitoring javnog servisa RTS i televizije Studio B tokom decembra, navodi da se prema vrsti sadržaja na RTS-u najviše izdvajaju teme iz društva, čak petina svih priloga, potom iz politike i ekonomije. Među subjektima u sadržaju najviše se pojavljuju državni funkcioneri, više od 20 odsto, kao i strani subjekti skoro 18 odsto, nakon čega slede građani sa skoro devet odsto. Od opozicionih partija najviše pažnje na javnom servisu dobila je SNS, zatim DSS, pa LDP i SRS, a od vladajućih DS, G17, pa SPS. Na televiziji Studio B kao akteri priloga najviše su se pojavljivali građani i gradska vlast, a u ime gradske vlasti „najčešće i najduže je govorio gradonačelnik Beograda".
U analizi dnevne štampe, koju je radila Sandra Bašić Hrvatin sa Primorska Univerziteta iz Slovenije, u šest većih listova u Srbiji najviše se pojavljuje Demokratska stranka, potom SPS, dok treće mesto prema istom broju pojavljivanja dele G17-URS i SNS. Od političkih aktera najviše prostora u dnevnim listovima imali su Boris Tadić, a potom Ivica Dačić, Jelena Trivan, Vlada Srbije, Mlađan Dinkić i Dragan Šutanovac.
„Na primeru analiziranih novina vidi se neuobičajena praksa pozivanja na neformalne krugove, neidentifikovane izvore iz političkih partija, neimenovane dobro obaveštene izvore ili čak glasine. Upotreba nezvaničnih i neimenovanih izvora je često povezana sa curenjem informacija i tehnikama spinovanja, koje koriste radi skretanja pažnje javnosti", navodi se u analizi Bašić Hrvatin.
Što se tiče nedeljnika, Žužana Serenčeš iz Nezavisnog društva novinara Vojvodine zaključuje da tri uticajna nedeljnika u Srbiji - NIN, Pečat i Vreme - ne nude čitaocima dovoljnu raznovrsnost u prezentaciji političkih tema, „ni u pogledu izvora informacija, niti u pogledu njihovog sadržaja".
- Kada je o političkim temama reč, većina iznetih vrednosnih stavova potiče od samih autora tekstova, pri čemu izostaju oslanjanje na sagovornike i druge izvore, kao i sučeljavanje različitih mišljenja. Predstavnici vladajuće elite su znatno zastupljeniji od pripadnika opozicije, a glas civilnog društva čuje se tek sporadično i slabo, ističe Serenčešova.
-
Nema komentara.