Home  /  Medijska scena  /  U fokusu

29. 06. 2011

Vlasništvo medija problematično

Beograd, 29.06.2011. (B92) - Transparentnost vlasništva nad medijima, posebno u Srbiji, predstavlja ogroman problem, ocenio je danas, direktor „Transparentnosti Srbija" Nemanja Nenadić.

On je govorio na konferenciji Organizacije medija jugoistočne Evrope o istraživačkom novinarstvu na temu "Da li je korupcija zamenila komunizam".

Nenadić je rekao da se u prošlosti smatralo da su mediji nezavisni kada su nezavisni od vlasti, te dodao da danas u tom smislu imamo nezavisne medije.

"Nepostojanje nezavisnosti medija je loša stvar. U svetu gde mediji zavise od reklame, marketinga i ekonomskog interesa teško je verovati da uopšte može da postoji apsolutna nezavisnost", kazao je šef "Transparentnosti Srbija" .

On je ukazao da problem predstavlja i način na koji mediji istražuju korupciju i kako je predstvljaju. Većina članaka u medijima, koji se tiču korupcije su izjave koje daju policija ili drugi nadležni organi.

Prema njegovim rečima postoji sve više analitičkog i istraživačkog novinarstva, ali da je problem što najveći deo informacija o korupciji nije rezultat rada novinara, već se radi o informacijama koje je jedna stranka prosledila o drugoj političkoj partiji.

Što se tiče korupcije Nenadić je istakao da treba imati na umu da, ako je uloga države veća, onda postoji više prostora za korupciju. Sa svakom subvencijom koju država daje povećavamo potencijal korupcije u društvu, rekao je on.

Nenadić je ukazao da ljudi sve češće traže da država rešava njihove probleme, bili oni zaposleni u državnom ili privatnom sektoru, ili nezaposleni, a kada tražimo od države da reši probleme imamo veću birokratiju.

"Ako vlada treba da odluči kome će dati subvencije, kojima otpisati dugove i doprinose, to je legalizovana korupcija", objasnio je on.

O korupciji u Bugarskoj govorila je Aleksenia Dimitrova iz lista "24 časa", koja je naglasila da novinari u toj zemlji mogu da pišu o korupciji, ali da pravosudni organi ne rade svoj posao.

Katarina Ivanova iz Ukrajine prikazala je veoma negativnu sliku o slobodi medija u njenoj zemlji, kao i o korupciji, koja je, kako je istakla veoma rasprostratnjena i tolerisana od strane stanovništva.

Aleksandar Božinovski iz Makedonije je ocenio da je korupcija danas u toj zemlji mnogo gora nego za vreme komunizma. On je ukazao da je državna administracija, u poređenju sa dobom komunizma, udvostručena, što predstavlja dobru podlogu za korupciju.

Božinovski je rekao da istraživačko novinarstvo postoji u Makedoniji, ali da političari medije koriste za obračun sa protivnicima, kao što se cicnilo u prošlosti.

Milica Pešić sa londonskog instituta za „Medijski diverzitet" je ukazala na teškoće novinara u izveštavanju o korupciji, dodajući da je "Vikiliks" izveo revoluciju u toj oblasti, ističući da je teško napraviti dobru priču o nekim stvarima koje su javna tajna, ako o tome nema pisanih dokumenata.

Potrebno je uspostaviti neki "Vikiliks" za region jugoistočne Evrope, preko kojeg bi građani imali mogućnost da dele svoja iskustva o korupciji.

  • Nema komentara.

Najnovije

Ostali članci
Pravni monitoring
Medijska pismenost
Korupcija u fokusu
izvestaj
Bolja Srbija
Lokalne samouprave
demolizam
ANEM kampanje

Anketa

Novi medijski zakoni

Koliko će novi medijski zakoni podstaći razvoj medijskog sektora?

Značajno

Donekle

Malo

Nimalo

Rezultati

Intranet login

Najnovije informacije o aktivnostima ANEMa

Prijavite se!

Unicef
Unicef
Bolja Srbija
Novinari

Rekonstrukcija i redizajn web sajta realizovani su zahvaljujući građanima SAD u okviru programa podrške medijima Američke agencije za međunarodni razvoj (USAID) koji implementira IREX.
Sadržaj web sajta je isključiva odgovornost ANEMa i ne predstavlja zvaničan stav USAID-a i IREX-a.

 

Takovska 9/16, 11 000 Beograd; Tel/fax: 011/32 25 852, 011/ 30 38 383, 011/ 30 38 384; E-mail: anem@anem.org.rs