Home  /  Medijska scena  /  U fokusu

29. 06. 2011

EU ne garantuje slobodu medija

Beograd, 29.06.2011. (B92) - Članstvo u EU ne garantuje automatski slobodu medija, ocena učesnika okruglog stola na konferenciji Organizacije medija jugoistočne Evrope održane u Beogradu.

„Vidimo da kao novinari nismo zaštićeni time što su naše zemlje ušle u Uniju", konstatovao je voditelj diskusije slovenački novinar Mitja Meršol.

Šandor Orban iz Jugoistočno evropske mreže za profesionalizaiju medija preneo je stanje u Mađarskoj u vezi kritikovanog zakona o medijima. On je ukazao na mnoge tačke zakona kojima se ograničavaju slobode medija.

Andraš Loke, iz Fondacije za istraživačko novinarstvo iz Budimpešte je rekao da ne postoji precizan odgovor da li EU donosi boljitak u oblast medija.

„Ja mogu reći da je uticaj EU pomogao samo malo. Tako smo dobili drugu verziju, prvobitno planiranog rerstriktivnog zakona o medijima. Međutim, i taj izmenjeni zakon nije mnogo bolji", dodao je on.

„Slobodu medija gradimo sami, na dnevnoj osnovi", poručio je Loke.

Stanimir Maglenov iz bugarskog dnevnika „24 časa" rekao je da se situacija u njegovoj zemlji malo promenila na bolje ulaskom u EU. „Situacija je bolja, ali postoje pokušaji vladajuće koalicije da ograniči rad medija i prava građana. Hoće zakon na osnovu kojeg bi mogli da gone novinare za sve i svašta", rekao je on.

Član rumunskog Centra za istraživačko novinarstvo, Adrian Mogoš, je preneo kako tamošnje vlasti pokušavaju da ograniče prava novinarima.
I on, kao i prethodni govornici, ukazao je da postoje namere izmene zakona o medijima, koje bi bile loše po slobodu medija.

Novinar slovenačkog lista "Večer" Vasja Jager je istakao da je EU Sloveniju usmerila u vezi zakona o medijima.

„Imamo dobar zakon, ali posle ulaska u EU došlo je do nestajanja istraživačkog novinarstva, zbog vlasništva nad medijima. Ulaskom u EU mi smo postali integrisani u sistem globalne proizvodnje. Međi su postali fabrika za brze vesti. Vlasnici žele puno vesti za manje para. Naša je greška što prihvatamo da budemo deo te igre", kazao je on kritikujući koncentraciju medija.

Jager je naglasio da je stanje slično i u drugim zemljama EU, kao što su Francuska ili Italija.

U naknadnoj diskusiji predstavnici medija iz zemalja jugoistočne Evrope sa statusom kandidata za pristupanje EU ukazali su da postoje napori vlasti da izmene zakone o medijima, što bi ugrozilo slobode medija.

  • Nema komentara.

Najnovije

Ostali članci
Pravni monitoring
Medijska pismenost
Korupcija u fokusu
izvestaj
Bolja Srbija
Lokalne samouprave
demolizam
ANEM kampanje

Anketa

Novi medijski zakoni

Koliko će novi medijski zakoni podstaći razvoj medijskog sektora?

Značajno

Donekle

Malo

Nimalo

Rezultati

Intranet login

Najnovije informacije o aktivnostima ANEMa

Prijavite se!

Unicef
Unicef
Bolja Srbija
Novinari

Rekonstrukcija i redizajn web sajta realizovani su zahvaljujući građanima SAD u okviru programa podrške medijima Američke agencije za međunarodni razvoj (USAID) koji implementira IREX.
Sadržaj web sajta je isključiva odgovornost ANEMa i ne predstavlja zvaničan stav USAID-a i IREX-a.

 

Takovska 9/16, 11 000 Beograd; Tel/fax: 011/32 25 852, 011/ 30 38 383, 011/ 30 38 384; E-mail: anem@anem.org.rs