Home  /  Medijska scena  /  U fokusu

09. 07. 2012

TRIDESET ŠEST PUTA NA SUDU ZBOG OTETE KAMERE

Beograd, 07.07.2012. (Politika) - Punih 12 godina je prošlo od kad je u junu 2000. godine Snežani Stojadinović i Aleksandru Kostiću, novinarki i snimatelju PG Mreža, dok su bili na zadatku i snimali zgradu Nezavisnog udruženja građana Zemuna oteta kamera. Prišli su im pripadnici obezbeđenja Srpske radikalne stranke Branislav Gavrilović i Nebojša Gavranov i tražili da predaju snimljenu kasetu. Ovaj zahtev, prema rečima novinarke Stojadinović, u to vreme nije bio neuobičajen. Ali, posle predaje kasete, Gavrilović je silom istrgao kameru iz ruku snimatelja Kostića, pa su obojica pripadnika obezbeđenja sa oduzetom kamerom otišli u sedište Srpske radikalne stranke.

"Koliko znam, u istoriji srpskog novinarstva ne postoji primer da su novinarima oduzeli kameru. Dešavalo se da su uzimali trake, da ne dozvoljavaju snimanje ili traže da se snimak poništi, ali da otmu kameru - to je jedinstven slučaj", kaže Snežana Stojadinović.

Prema njenim rečima, nakon što im je kamera oduzeta, novinari PG Mreža su pokušali da vide šta se dešava, ali im je pristup u sedište Srpske radikalne stranke bio zabranjen.

U novembru 2001. godine, Okružno javno tužilaštvo je podiglo optužnicu protiv okrivljenih Branislava Gavrilovića i Nebojše Gavranova zbog nedozvoljenog držanja oružja (Gavrilović) i krivičnog dela teške krađe u saizvršilaštvu. U optužnici se navodi da su „ispred zgrade Nezavisnog udruženja građana Zemuna na naročito drzak način oduzeli kameru marke "soni", model DSR-200 AP, vrednosti tada 90.000 dinara (15.000 DM) u vlasništvu oštećene Produkcijske grupe Mreža, u nameri da prisvajanjem te stvari pribave sebi i drugome protivpravnu imovinsku korist".

Jedanaest godina i sedam meseci je prošlo a sudski proces nije završen. Od podizanja optužnice do danas, prema evidenciji advokatske kancelarije koja zastupa Produkcijsku grupu Mreža, zakazano je 36 ročišta za glavni pretres. Ročišta su „uglavnom odlagana zbog nedostatka procesnih pretpostavki, bolesti okrivljenog i propuštanja sudije da koristeći zakonske mogućnosti čvršćim stavom obezbedi tok suđenja.

U predmetu su obavljena tri veštačenja sposobnosti okrivljenog za prisustvovanje glavnom pretresu. Specijalista je utvrdio da je okrivljeni sposoban da prati glavni pretres. Ali, sve u svemu, postupak još nije okončan, niti se nazire njegov kraj.

U izveštaju "Sloboda medija u Srbiji 2008", Odeljenja za medije misije OEBS, navodi se da je novinar Dragan Stojković osuđen za nanošenje duševnog bola potpredsedniku Srpske radikalne stranke Draganu Todoroviću. Stojković je duševni bol naneo tekstom u nedeljniku "Hronika za Zemun", iz septembra 2002. godine, koji je bio posvećen otimanju televizijske kamere ekipi PG Mreža.

Nezavisno udruženje novinara Srbije (NUNS) negodovalo je juče zbog, kako je ocenilo, neshvatljive dugotrajnosti sudskog postupka.

  • Nema komentara.

Najnovije

Ostali članci
Pravni monitoring
Medijska pismenost
Korupcija u fokusu
izvestaj
Bolja Srbija
Lokalne samouprave
demolizam
ANEM kampanje

Anketa

Novi medijski zakoni

Koliko će novi medijski zakoni podstaći razvoj medijskog sektora?

Značajno

Donekle

Malo

Nimalo

Rezultati

Intranet login

Najnovije informacije o aktivnostima ANEMa

Prijavite se!

Unicef
Unicef
Bolja Srbija
Novinari

Rekonstrukcija i redizajn web sajta realizovani su zahvaljujući građanima SAD u okviru programa podrške medijima Američke agencije za međunarodni razvoj (USAID) koji implementira IREX.
Sadržaj web sajta je isključiva odgovornost ANEMa i ne predstavlja zvaničan stav USAID-a i IREX-a.

 

Takovska 9/16, 11 000 Beograd; Tel/fax: 011/32 25 852, 011/ 30 38 383, 011/ 30 38 384; E-mail: anem@anem.org.rs