Home  /  Medijska scena  /  U fokusu

16. 04. 2015

Sindikalci znaju ko je ubio Pantića

16.4.2015. (Večernje novosti, B92) - Beograd -- Bivši lideri sindikata Jagodinske pivare, najverovatnije, imaju saznanja o ubistvu novinara Milana Pantića, saznaju Večernje novosti.

Istraga je došla do informacija da su tadašnji čelnici boraca za radnička prava bili tesno povezani sa rukovodstvom fabrike, čak i posle njihove smene, i da poseduju informacije ključne za rasvetljavanje smaknuća dopisnika "Novosti" iz Jagodine juna 2001. godine.

Pantić je nekoliko meseci pre ubistva objavio seriju tekstova o mahinacijama u Jagodinskoj pivari - počev od mućki u postupku privatizacije do nestanka ogromnih količina ovog flaširanog alkoholnog pića.

Zbog nekih od ovih krivičnih dela još se vode postupci, pa tako ni posle 14 godina nema sudskih epiloga.

Upućeni u ovaj slučaj navode da je više nego simptomatična povezanost bivših sindikalnih lidera i nekadašnjeg rukovodstva pivare.

Sumnja se da ih i danas povezuje ista stvar, a to je - istina o Pantićevoj smrti.

O sumnjivoj povezanosti čelnika fabrike i njihovog sindikata u to vreme mogao, mogao bi dosta da ispriča D. T., koji se već duže krije u Nemačkoj, čije je državljanstvo u međuvremenu dobio.

Njega su neki svedoci označili kao čoveka koji je direktno odgovoran za smrt novinara.

Srpska policija i tužilaštvo duže od godinu dana pokušavaju da ga ispitaju, ali iz nekog razloga Nemačka im to onemogućava.

"D. T. je bio jako blizak sa jednim od direktora Jagodinske pivare. Viđali su ih često kako se sastaju u novosadskom hotelu "Park". U ovom vojvođanskom gradu je bilo veliko skladište jagodinskog piva. Intenzivno su se družili od 1998. pa sve do Pantićeve smrti. Novinar "Novosti" je u tom periodu pisao seriju tekstova o zloupotrebama u ovoj fabrici", navodi izvor Večernjih novosti.

Još juna 2012. u nemačkom gradu Nirnbergu jedan naš državljanin je podneo prijavu protiv D. T., označavajući ga kao jednog od učesnika u ubistvu Milana Pantića. Pored toga, kako saznajemo, Srbija je raspisala poternicu za D. T., i to zbog ubistva. Nemačka, međutim, ne izručuje svoje građane, a do danas, iako je prošlo skoro godinu dana od kada je podnet zahtev da se Srbiji omogući da ga sasluša, ili da to uradi Nemačka - nema odgovora.

Nadležno tužilaštvo u Jagodini će, kako nam je u sredu potvrđeno, ponovo tražiti uz pomoć Ministarstva pravde, urgenciju da se D. T. sasluša u Nemačkoj. Nije jasno zašto ova država odbija da pomogne u istrazi rasvetljavanja ubistva jednog novinara.

Pored D. T. (promenio prezime) kao učesnici u zločinu ili neko ko ima direktna saznanja označeni su i Z. O. i S. K. iz Bosne i Hercegovine. Druga dvojica su saslušana u zatvoru u BiH gde izdržavaju kazne zbog ratnih zločina.

"S. K. je u svojoj izjavi tvrdio da je Pantić ubijen po nalogu jednog od rukovodilaca Jagodinske pivare. On je pomenuo i D. T. kao direktnog izvršioca zločina. Sa druge strane D. T. je preko nekih posrednika optužio S. K. kao zločinca. Ubica je tu negde među njima. O svemu tome dosta znaju i bivši sindikalni lideri pivare u Jagodini", objašnjava sagovornik Večernjih novosti.

Menja gradove

D. T., koji je u Nemačkoj promenio identitet, često menja i mesta gde živi. Izvesno vreme proveo je u Nirnbergu, a onda kada je u srpskim medijima objavljeno da živi u pomenutom nemačkom gradu - preselio se. U međuvremenu, kako saznajemo, ponovo se preselio, ali ga naše bezbednosne službe "drže na oku". 

 

  • Nema komentara.

Najnovije

Ostali članci
Pravni monitoring
Medijska pismenost
Korupcija u fokusu
izvestaj
Bolja Srbija
Lokalne samouprave
demolizam
ANEM kampanje

Anketa

Novi medijski zakoni

Koliko će novi medijski zakoni podstaći razvoj medijskog sektora?

Značajno

Donekle

Malo

Nimalo

Rezultati

Intranet login

Najnovije informacije o aktivnostima ANEMa

Prijavite se!

Unicef
Unicef
Bolja Srbija
Novinari

Rekonstrukcija i redizajn web sajta realizovani su zahvaljujući građanima SAD u okviru programa podrške medijima Američke agencije za međunarodni razvoj (USAID) koji implementira IREX.
Sadržaj web sajta je isključiva odgovornost ANEMa i ne predstavlja zvaničan stav USAID-a i IREX-a.

 

Takovska 9/16, 11 000 Beograd; Tel/fax: 011/32 25 852, 011/ 30 38 383, 011/ 30 38 384; E-mail: anem@anem.org.rs