Home  /  Medijska scena  /  Region i svet

15. 11. 2010

RTV JAVNA ILI DRŽAVNA

Ljubljana, 15.11.2010 (Dnevnik) - Posle višemesečnih rasprava Slovenci su odlučiili da raspišu referendum o novom zakonu o Javnom servisu. Mišljenje građana saznaće se 12. decembra, a stručna javnost smatra da bi predložene odredbe trebalo da smanje uticaj vlasti na RTV Slovenija. Ta televizija, inače na drugom mestu po gledanosti od tridesetak televizijskih programa, stalno je na meti kritika da je više državna nego javna, da nema dovoljno dobar program i da ima previše zaposlenih.


Oko 2.000 zaposlenih u RTV Slovenija u proseku zarađuje 1.245 evra, a 70 odsto budžeta, oko 120 miliona evra, prikupi se kroz pretplatu. Pretplata je 12 evra mesečno i plaća je gotovo svih 600.000 slovenačkih porodica - osim invalida i 9.000 socijalno ugroženih. Ako neko ne plati pretplatu u roku od 15 dana dobija opomenu, sledi sudska procedura, i onda prinudna naplata za dva do tri meseca. Kažu dešavalo se da se pleni imovina da bi se namirio dug televiziji. „Svako ko ima mogućnost da prima programe mora učestvovati u finansiranju. Oni koji plate školu ne znači da imaju decu koja idu u školu", rekao je generalni direktor RTV Slovenija Marko Filli.


Novinar Igor Mekina kaže da postoji način da se pretplata ne plati a to je da se odjavite iz Slovenije, ali morate na granici da iznesete televizor, što prema njegovim rečima znači da nema šanse da izbegnete plaćanje. Za RTV Slovenija kažu da je bila balkanski Bi-Bi-Si do 2005. godine, a da je od tada pod velikim uticajem vlasti. Više samostalnosti dobiće novim zakonom koji bi trebalo da bude usvojen narednog meseca. „O platama zaposlenih razgovaramo sa Vladom, kad želimo nešto da gradimo ili kupimo nekretninu pitamo Vladu, kada usklađujemo pretplatu s inflacijom pitamo Vladu. Znači, mi moramo da radimo tako da je Vlada zadovoljna, tako da ne možemo govoriti o nezavisnosti", istakao je Filli. U zakonu o medijima, koji Slovenci planiraju da usvoje 201. godine, ograničavaju se prava vlasnika ili uprave tako što, na primer, ne mogu da usvoje novu programsku šemu ili da imenuju urednika bez saglasnosti 70 odsto članova redakcije.

  • Nema komentara.

Najnovije

Ostali članci
Pravni monitoring
Medijska pismenost
Korupcija u fokusu
izvestaj
Bolja Srbija
Lokalne samouprave
demolizam
ANEM kampanje

Anketa

Novi medijski zakoni

Koliko će novi medijski zakoni podstaći razvoj medijskog sektora?

Značajno

Donekle

Malo

Nimalo

Rezultati

Intranet login

Najnovije informacije o aktivnostima ANEMa

Prijavite se!

Unicef
Unicef
Bolja Srbija
Novinari

Rekonstrukcija i redizajn web sajta realizovani su zahvaljujući građanima SAD u okviru programa podrške medijima Američke agencije za međunarodni razvoj (USAID) koji implementira IREX.
Sadržaj web sajta je isključiva odgovornost ANEMa i ne predstavlja zvaničan stav USAID-a i IREX-a.

 

Takovska 9/16, 11 000 Beograd; Tel/fax: 011/32 25 852, 011/ 30 38 383, 011/ 30 38 384; E-mail: anem@anem.org.rs