11. 11. 2011
Stroža pravila za novinare u Kini
Peking, 11.11.2011. (B92, Beta) - Kineska vlast najavila stroža pravila ponašanja novinara, kako bi iskontrolisala glasine i smanjila uticaj mikroblogova na Internetu, kojih je u Kini sve više.
Generalna uprava za štampu i publikacije Kine saopštila je na svom sajtu da se novinarima zabranjuje da u svoje izveštaje uvršćuju neproverene informacije dobijene preko Interneta i SMS poruka, piše Njujork tajms.
Novinarima se takođe nalaže da za "kritične" informacije moraju imati najmanje dva izvora i da moraju lično obaviti intervjue kad prikupljaju podatke.
Netačni izveštaji moraju biti praćeni ispravkama i izvinjenjima.
Ozbiljniji prekršaji mogu voditi ka suspenziji, pa čak i ka povlačenju novinarske dozvole koju izdaje vlada.
"Netačni izveštaji ne samo što nanose ozbiljnu štetu interesima umešanih strana već ozbiljno podrivaju integritet medija, pa čak i ozbiljno utiču na socijalni i ekonomski poredak", saopštila je uprava sa štampu i publikacije a prenosi novinska agencija Sinhua.
Od početka 2010. godine, navodi se u saopštenju, u više od pet istraga te uprave o "ilegalnom objavljivanju vesti" kao faktor su se pojavili netačni izveštaji.
Na godišnjem zasedanju rukovodstva Komunističke partije Kine, koje je održano prošlog meseca, razgovaralo se o sve većem kulturnom zamahu zemlje, a javili su se i zahtevi za pojačanjem nadzora nad novinarstvom i Internetom.
Vlasti u Kini su naročito osetljive na brzo širenje glasina o korupciji i zloupotrebi službenog položaja među državnim zvaničnicima - što je česta tema na mikroblogovima.
Novinari u nekim od važnijih medijskih organizacija u Pekingu tvrde da se glasine i druge neproverene informacije ionako proveravaju pre no što budu objavljene.
Praktični efekti novih pravila nisu jasni, ali će se verovatno najviše osetiti u medijima na lokalnom i regionalnom nivou, gde su novinari obično manje iskusni i gde pravila državnog nadzora mogu biti manje precizna, piše Njujork tajms.
-
Nema komentara.