03. 05. 2015
Mijatović: Prestati s policijskim upadima u medije
3.5.2015. (Tanjug) - Situacija u vezi sa slobodom medija u Bosni i Hercegovini je vrlo mračna i postoje mnoga pitanja koja treba hitno rešiti, izjavila je predstavnica OEBS-a za slobodu medija Dunja Mijatović.
SARAJEVO - Situacija u vezi sa slobodom medija u Bosni i Hercegovini je vrlo mračna i postoje mnoga pitanja koja treba hitno rešiti, izjavila je predstavnica OEBS-a za slobodu medija Dunja Mijatović.
Povodom 3. maja, Međunarodnog dana slobode medija, Mijatović je u intervjuu "Dnevnom avazu" istakla da hitno treba rešiti problem nekažnjavanje napada na novinare i političkog uplitanja u njihov rad.
Kao probleme ona je navela i pitanje finansijske održivosti javnog emitovanja i ozbiljna kašnjenja u vezi s uvođenjem digitalnog signala, što dovodi do mogućnosti da BiH kasnije tokom godine ostane bez TV signala, prenosi Fena.
Među negativnostima koje su u poslednje vreme zabeležene u BiH Mijatović navodi "zakone koji se mogu koristiti za potiskivanje slobode govora, policijske racije u medijskim redakcijama, veliki broj kleveta i uvreda političara na račun predstavnika medija".
"Nažalost, nijedan od ovih problema nije novi. U januaru sam upozorila Predsedništvo BiH u vezi sa svim ovim pitanjima, kao i na sve učestalije pretnje i nasilje nad medijima, uključujući i napade na novinare, policijske upade u redakcije, visok broj tužbi protiv medija koje su pokrenuli visokopozicionirani političari", izjavila je Mijatović.
"Sigurnost novinara u regiji koju pokriva OEBS ostaje prioritet za mene i moju kancelariju. Nažalost, u BiH postoje slučajevi nasilja, zastrašivanja i uznemiravanja novinara. Temeljno pratim sve ove slučajeve i stalno ih predočavam vlastima i javnosti da bi se osiguralo da se oni u potpunosti istraže", rekla je, između ostalog, Dunja Mijatović.
Organizacija za evropsku bezbednost i saradnju (OEBS) ima 57 zemalja članica, među kojima su SAD i zemlje EU.
-
Nema komentara.