06. 02. 2006
Pregled medijskog zakonodavstva u zemljama jugoistočne Evrope
Ovaj pregled se odnosi na stanje medijskog zakonodavstva u državama jugoistočne Evrope, i to: Albaniji, Bosni i Hercegovini, Bugarskoj, Hrvatskoj, Kosovu, Makedoniji, Moldaviji, Crnoj Gori i Srbiji.
Ovaj pregled je napravljen na osnovu mesečnih izveštaja Odeljenja za medije Pakta za stabilnost za jugoistočnu Evropu, pripremljenih pod okriljem Media Plan Instituta u Sarajevu, a uz pomoć organizacije USAID kroz regionalnu kancelariju IREX Media.
Pregled se odnosi na period između novembra 2003. i oktobra 2005. godine, i koncentrisan je na tri kategorije medijskog zakonodavstva:
- Zakonodavstvo i propisi o radiodifuziji, uključujući i procedure dodele dozvola i frekvencija emiterima, statut, madat i sastav regulatornih tela, upravljanje javnim emiterom i njegova nezavisnost, odnos između državnih i privatnih emitera, kao i pitanja finansiranja, ograničenja u oglašavanju i pokrivenost signalom nacionalne televizije.
- Zakonska regulativa koja se odnosi na uvredu u klevetu, uključujući izmene u krivičnim i građanskim zakonima, nivo kazni, teret dokaza i specijalnu zaštitu javnih ličnosti.
- Zakon o slobodnom pristupu informacijama, uključujući napretke i odlaganja u usvajanju i primeni Zakona.
Izveštaj je izradila pravna služba ANEM-a (advokatska kancelarija “Živković-Samardžić”) uz podršku Sekretarijata ANEM-a.
Saradnici na projektu:
- Albanija, Albanski Medijski Institut, Tirana
- Bosna i Hercegovina, Media Plan Institut, Sarajevo
- Bugarska, Dr Vessela Tabakova, Sofia
- Crna Gora, Udruženje Mladih Novinara, Podgorica
- Hrvatska, Davor Glavaš, dopisnik BBC-ja, Zagreb
- Kosovo, Driton Qeriqi, Priština
- Makedonija, Makedonski Medijski Institut, Skopje
- Moldavija, Angela Sirbu, Kišinjev
- Rumunija, Centar za Nezavisno Novinarstvo, Bukurešt
- Srbija, Miloš D. Živković, advokat, Beograd
Koordinator projekta: Duško Babić, Media Plan Institut, Sarajevo
-
Nema komentara.