Home  /  Aktivnosti ANEMa  /  Monitoring medijske scene

26. 10. 2011

DVADESET ŠESTI MONITORING IZVEŠTAJ

Šta je karakterisalo medijsku scenu Srbije u septembru 2011, šta je u tom periodu bilo dobro, a šta loše, da li se i po čemu medijska situacija u tom periodu razlikovala od one u avgustu 2011? Odgovor na ta pitanja daje monitoring tim u svom Dvadeset šestom Monitoring izveštaju.

Prema nalazu monitoring tima, u oblasti slobode izražavanja situacija se nimalo nije promenila u odnosu na onu iz avgusta. Novinari (a često i snimatelji, zajedno sa njima) su bili meta pretnji, pritisaka i fizičkih napada, pa tako autori obrađuju po jedan slučaj za svaki od navedenih vidova povrede slobode izražavanja, ukazujući da se ovakva praksa nastavlja, pre svega, zbog izostanka ili neadekvatne reakcije nadležnih organa. Primeri iz prakse sudova u medijskim slučajevima pokazuju da se ni tu situacija nije popravila. I dalje je prisutna praksa izricanja kazni učiniocima napada na novinare na granici zakonskog minimuma ili čak i ispod nje i vođenja beskrajno dugih postupaka koji obesmišljavaju svrhu kazni, diskutabilnih presuda koje sužavaju prava, odnosno nameću veće obaveze medijima i novinarima nego što to zakoni propisuju, a sve je češće procesuiranje slučajeva koji se odnose na odgovornost za sadržaje na društvenim mrežama na Internetu.

U delu Izveštaja koji se odnosi na monitoring implementacije zakona, baveći se dodatno primenom Zakona o javnom informisanju, autori ukazuju na opasnu praksu, da se zakonska obaveza otvorenosti institucija prema javnosti, posmatra i ispunjava u zavisnosti od pojedinačnih interesa političara zastupljenih u tim institucijama, umesto u interesu same javnosti. Prateći primenu Zakona o radiodifuziji i Zakona o elektronskim komunikacijama, autori analiziraju problem emitovanja radio i TV programa bez dozvola i velikog broja nelegalnih emitera, za koji nadležni organi još uvek nisu pronašli adekvatan odgovor, što značajno otežava položaj emitera sa dozvolama. Još jedan slučaj, u poslednjih nekoliko meseci, smene rukovodilaca u mađarskim medijima čiji je osnivač ili suosnivač mađarski nacionalni savet, poslužio je autorima Izveštaja da analiziraju, ne samo primenu Zakona o nacionalnim savetima nacionalnih manjina u medijskoj oblasti, već i posledice nedostatka zakonskog mehanizma zaštite rukovodećih struktura i redakcija takvih medija od uticaja njihovih su/osnivača na uređivačku politiku.

U septembru 2011. su usvojena dva nova zakona koja nisu medijska, ali će imati implikacije na medijski sektor - novi Zakon o parničnom postupku i Zakonik o krivičnom postupku, koji će početi da se primenjuju 2012, odnosno 2013. godine, u skladu sa kojima će se voditi i sudski postupci koji se odnose na zaštitu prava na slobodu izražavanja. Najzad je doneta i dugo očekivana Medijska strategija, na telefonskoj sednici Vlade, 28. septembra 2011.

U delu Izveštaja,  koji se odnosi na Monitoring rada nadležnih organa, možete pročitati sledeće: o problemima nezavisnog regulatornog tela - RRA, koji proističu iz nerazumevanja pojedinih političara i stranaka za nezavisnost RRA, ali i njihovih ambicija za pozicije u tom regulatornom telu; drugo nezavisno regulatorno telo iz medijske oblasti - RATEL, podnelo je Narodnoj skupštini godišnji izveštaj o svom radu, a monitoring tim analizira u kojoj meri je ovaj Izveštaj zadovoljio očekivanja u pogledu podataka koje treba da sadrži; kako teče rad Komisije za žalbe Saveta za štampu, prvog nezavisnog samoregulatornog tela za štampane medije u Srbiji; o usvajanju Medijske strategije Srbije i onome što je u septembru 2011. tome prethodilo; o Izveštaju Saveta za borbu protiv korupcije o pritiscima i kontroli medija u Srbiji, predstavljenog javnosti krajem septembra.

Proces digitalizacije - U organizaciji Agencije za elektronske medije i Agencije za elektronske komunikacije i poštansku delatnost Crne Gore, u Budvi je 27. i 28. septembra održan prvi tehnički sastanak i sastanak Izvršnog odbora Projekta SEE Digi.TV, kojem je iz Srbije prisustvovala RRA. Zbog čega je ovaj regionalni Projekat važan za Srbiju i da li je dovoljno angažovanje samo RRA da bi se postigli projektovani ciljevi, pročitajte u Izveštaju. Proces privatizacije - Autori obrađuju nekoliko slučajeva koji ukazuju na posledice dosadašnjeg odsustva jasne strategije države po pitanju privatizacije medija.

U Zaključku Izveštaja je ocena monitoring tima o tome šta je karakterisalo medijsku situaciju Srbije u septembru 2011. i preporuka medijskim udruženjima za buduće aktivnosti.

Dvadeset šesti Monitoring Izveštaj je uradio stručni tim advokatske kancelarije "Živković&Samardžić", u saradnji sa ANEMom, a ovde ga možete preuzeti, u celosti ili u delovima, klikom na izabranu sekciju dole.

Sekcija SLOBODA IZRAŽAVANJA ovde
Sekcija MONITORING IMPLEMENTACIJE POSTOJEĆIH ZAKONA ovde
Sekcija MONITORING PROCESA USVAJANJA NOVIH ZAKONA ovde
Sekcija MONITORING RADA REGULATORNIH TELA, DRŽAVNIH ORGANA I KOLEKTIVNIH ORGANIZACIJA ZA ZAŠTITU AUTORSKOG I SRODNIH PRAVA ovde
Sekcija PROCES DIGITALIZACIJE I PROCES PRIVATIZACIJE ovde
Sekcija ZAKLJUČAK ovde
CEO IZVEŠTAJ možete preuzeti ovde

  • Nema komentara.

Najnovije

Ostali članci
Pravni monitoring
Medijska pismenost
Korupcija u fokusu
izvestaj
Bolja Srbija
Lokalne samouprave
demolizam
ANEM kampanje

Anketa

Novi medijski zakoni

Koliko će novi medijski zakoni podstaći razvoj medijskog sektora?

Značajno

Donekle

Malo

Nimalo

Rezultati

Intranet login

Najnovije informacije o aktivnostima ANEMa

Prijavite se!

Unicef
Unicef
Bolja Srbija
Novinari

Rekonstrukcija i redizajn web sajta realizovani su zahvaljujući građanima SAD u okviru programa podrške medijima Američke agencije za međunarodni razvoj (USAID) koji implementira IREX.
Sadržaj web sajta je isključiva odgovornost ANEMa i ne predstavlja zvaničan stav USAID-a i IREX-a.

 

Takovska 9/16, 11 000 Beograd; Tel/fax: 011/32 25 852, 011/ 30 38 383, 011/ 30 38 384; E-mail: anem@anem.org.rs