30. 12. 2011
DVADESET OSMI MONITORING IZVEŠTAJ
Mesec: novembar 2011.
Rezultati pravnog monitoringa medijske scene Srbije:
a) Oblast slobode izražavanja - obrađeni slučajevi iz ovog perioda, u kojima su novinari i članovi njihovih ekipa bili izloženi pretnjama i vređanju, fizičkim napadima i pritiscima, ukazuju da u Srbiji i dalje postoji uverenje kod mnogih pojedinaca i grupa, da oni imaju pravo da određuju granice do kojih javnost može da bude informisana o događajima od javnog interesa, a s tim u vezi, i meru do koje se sloboda medija može ostvarivati. Dve presude Apelacionog suda u slučajevima u kojima su novinari bili napadnuti, a kojima su povećane prvostepeno izrečene kazne napadačima na novinare, ukazuju na mogući zaokret prakse sudova u Srbiji, koji su do sada, po pravilu, učiniocima napada izricali kazne koje su bile u visini zakonskog minimuma, a često i ispod njega.
b) Implementacija postojećih zakona - iz slučajeva obrađenih u Izveštaju, proizilazi da se odredbe Zakona o javnom informisanju u praksi krše, ne samo na gore opisani način, već da ponekad i novinari/mediji ne znaju da se služe svojim pravima i slobodom na propisan način. Povodom usvajanja Medijske strategije za medije na mađarskom jeziku od strane Nacionalnog saveta Mađara, autori Izveštaja analiziraju rezultate primene odredaba Zakona o nacionalnim savetima nacionalnih manjina koje su relevantne za medije, u protekloj godini.
c) Monitoring usvajanja novih zakona - autori Izveštaja ponovo ukazuju da su izmene Zakona o autorskom i srodnim pravima, koje su već mesecima u skupštinskoj proceduri, u nekim delovima od značaja za medije.
d) Monitoring rada nadležnih organa - RRA se priprema da vrši nadzor nad radom emitera u vreme predizborne kampanje i u vezi sa izveštavanjem koje se odnosi na izbore; Agencija je reagovala i na izveštaj Saveta za borbu protiv korupcije o pritiscima i kontroli medija u Srbiji. Ratel se bavio pripremama za probno emitovanje digitalnog televizijskog programa, ali i rešavanjem, na neprincipijelan način, duga RTS-a za korišćenje radio frekvencija. Ministarstvo kulture, informisanja i informacionog društva je raspisalo konkurse za sufinansiranje projekata iz oblasti javnog informisanja, a Komisija za zaštitu konkurencije je sprovela postupak naknadne kontrole u jednom slučaju dodele državne pomoći medijima u AP Vojvodini, koji može da posluži kao primer za neke buduće dodele budžetskih sredstava medijima.
e) Proces digitalizacije i privatizacije - šta se i zbog čega menja u procesu prelaska na digitalno emitovanje TV programa, u odnosu na ono što je predviđeno Strategijom digitalizacije, a šta sve, kada je reč o privatizaciji medija, ostaje po starom i neće se ni promeniti zbog loših rešenja Medijske strategije, predmet je stručne analize i ocene monitoring tima.
f) Zaključak Izveštaja - napadi i pritisci na novinare i medije, s jedne strane i moguća najava promene sudske prakse u slučajevima kada su oni bili napadani, s druge strane, najviše su obeležili medijsku scenu Srbije u novembru 2011, po oceni monitoring tima.
Dvadeset osmi Monitoring Izveštaj je uradio stručni tim advokatske kancelarije "Živković&Samardžić", u saradnji sa ANEMom, a ovde ga možete preuzeti, u celosti ili u delovima, klikom na izabranu sekciju dole
Sekcija SLOBODA IZRAŽAVANJA ovde
Sekcija MONITORING IMPLEMENTACIJE POSTOJEĆIH ZAKONA ovde
Sekcija MONITORING PROCESA USVAJANJA NOVIH ZAKONA ovde
Sekcija MONITORING RADA REGULATORNIH TELA, DRŽAVNIH ORGANA I KOLEKTIVNIH ORGANIZACIJA ZA ZAŠTITU AUTORSKOG I SRODNIH PRAVA ovde
Sekcija PROCES DIGITALIZACIJE I PROCES PRIVATIZACIJE ovde
Sekcija ZAKLJUČAK ovde
CEO IZVEŠTAJ možete preuzeti ovde
-
Nema komentara.