Home  /  Aktivnosti ANEMa  /  Monitoring medijske scene

23. 04. 2012

TRIDESETI MONITORING IZVEŠTAJ

Prema nalazu monitoring tima za period januar - februar 2012, ni početak 2012. godine nije doneo suštinski važne promene u medijskom sektoru.

Vlast nastavlja sa praksom netransparentnog rada na propisima koji su od suštinske važnosti za medijski sektor, bez uključivanja njegovih najvažnijih predstavnika - medijskih i novinarskih udruženja, u taj proces. Naime, o radu na Zakonu o elektronskim medijima koji će zameniti Zakon o radiodifuziji, kao i o formiranju radnih grupa za izradu Zakona o javnom informisanju i Zakona o javnim servisima, koji su predviđeni Akcionim planom Medijske strategije, udruženja su obaveštena putem intervjua ministra kulture, informisanja i informacionog društva u novinama, a ne neposredno, iz kog se ne može saznati ko su i kako su birani članovi tih radnih grupa, ni zaključiti šta će biti prioriteti Vlade u radu na tim zakonima, što je posebno važno, s obzirom da Medijska strategija ne daje dovoljno jasne smernice za izradu tih zakona. Poseban problem predstavlja činjenica da predstojeći izbori mogu drastično uticati na sudbinu nacrta tih zakona, ali i same Medijske strategije, imajući u vidu da u donošenje tog dokumenta nisu bile uključene sve parlamentarne stranke, niti su se o njemu izjašnjavale. O ovome, monitoring tim piše u delu Izveštaja u kojem se bavi radom nadležnih organa. Pored toga, povodom odluke RRA da uputi zahtev Ratelu za donošenje odluke kojom bi jedan kablovski operator bio obavezan da prenosi određene TV kanale, u ovom delu Izveštaja se nalazi i stručna analiza i objašnjenje tzv. "must carry" obaveze. Takođe, povodom stupanja na snagu nezakonite i izuzetno nepovoljne tarife Sokoja za emitere, koja dodatno ugrožava elektronske medije, posebno lokalne, autori u ovom delu Izveštaja analiziraju rad Komisije za autorsko i srodna prava koja je svojim spornim mišljenjem omogućila da ta tarifa stupi na snagu, kao i ostale okolnosti od značaja za pravilno razumevanje ovog pitanja.

Slučajevi koje je monitoring tim analizirao u delu Izveštaja koji se bavi slobodom izražavanja - pretnje sportskom novinaru i nasilničko ponašanje i napad na TV ekipu, odabrani su kao ilustracija i dalje nepovoljne situacije u ovoj oblasti. Najčešće se kao uzroci takvog stanja pominju neadekvatna reakcija nadležnih organa i blaga kaznena politika, pri čemu je sudska praksa u slučajevima napada na novinare veći problem od propisa. Od analiziranih sudskih postupaka, prvi je pravi primer takve problematične sudske prakse, a posebno pokazuje da su političari, u sudskim postupcima koji se protiv njih vode povodom napada na novinare, posebno zaštićeni, dok drugi ukazuje na male pomake u radu pojedinih sudova u pogledu kažnjavanja učinilaca napada na novinare i snimatelje.

U delu Izveštaja koji se odnosi na monitoring implementacije postojećih propisa, autori su analizirali primenu Zakona o javnom informisanju, gde posebno izdvajamo analizu primene člana 82. Zakona o javnom informisanju u praksi srpskih sudova, naročito pitanja isključenja odgovornosti novinara, urednika i osnivača javnog glasila za štetu ako je neistinita ili nepotpuna informacija verno preneta iz dokumenata državnih organa i to posebno prenošenjem policijskih saopštenja; za Zakon o radiodifuziji, izdvajamo analizu značaja transparentnosti vlasništva u medijima i pravilne implementacije ovog Zakona od strane RRA, povodom slučaja višemesečnog štrajka u TV "Avala", kao i pitanje regulisanja kablovskog emitovanja programa, kroz slučaj kablovskog emitera Kopernikus 3, koje postaje veoma aktuelno u očekivanju raspisivanja predstojećih izbora.

U ovom periodu nijedan novi zakon od značaja za medije nije bio usvojen.

Javne konsultacije o izmenama Strategije digitalizacije i odgovarajućeg Pravilnika, značaj tih izmena za dalje sprovođenje ovog procesa i ključne rizike u procesu digitalizacije, autori obrađuju u delu Izveštaja koji se bavi procesom digitalizacije. Predmet analize monitoring tima je i proces privatizacije medija - kakvo je trenutno stanje u ovoj oblasti, zašto je ono loše za medije, kakva rešenja nudi Medijska strategija.

Zaključak autora Izveštaja sadrži njihovu ocenu šta karakteriše medijsku situaciju Srbije u ovom periodu.

Trideseti Monitoring Izveštaj je uradio stručni tim advokatske kancelarije "Živković&Samardžić", u saradnji sa ANEMom, a ovde ga možete preuzeti, u celosti ili u delovima, klikom na izabranu sekciju dole.

Realizaciju projekta "Pravni monitoring medijske scene u Srbiji" je podržala Fondacija za otvoreno društvo, Srbija.

 

Sekcija SLOBODA IZRAŽAVANJA ovde
Sekcija MONITORING IMPLEMENTACIJE POSTOJEĆIH PROPISA ovde
Sekcija MONITORING PROCESA USVAJANJA NOVIH ZAKONA ovde
Sekcija MONITORING RADA REGULATORNIH TELA, DRŽAVNIH ORGANA I KOLEKTIVNIH ORGANIZACIJA ZA ZAŠTITU AUTORSKOG I SRODNIH PRAVA ovde
Sekcija PROCES DIGITALIZACIJE ovde
Sekcija PROCES PRIVATIZACIJE ovde
Sekcija ZAKLJUČAK ovde
CEO IZVEŠTAJ možete preuzeti ovde

  • Nema komentara.

Najnovije

Ostali članci
Pravni monitoring
Medijska pismenost
Korupcija u fokusu
izvestaj
Bolja Srbija
Lokalne samouprave
demolizam
ANEM kampanje

Anketa

Novi medijski zakoni

Koliko će novi medijski zakoni podstaći razvoj medijskog sektora?

Značajno

Donekle

Malo

Nimalo

Rezultati

Intranet login

Najnovije informacije o aktivnostima ANEMa

Prijavite se!

Unicef
Unicef
Bolja Srbija
Novinari

Rekonstrukcija i redizajn web sajta realizovani su zahvaljujući građanima SAD u okviru programa podrške medijima Američke agencije za međunarodni razvoj (USAID) koji implementira IREX.
Sadržaj web sajta je isključiva odgovornost ANEMa i ne predstavlja zvaničan stav USAID-a i IREX-a.

 

Takovska 9/16, 11 000 Beograd; Tel/fax: 011/32 25 852, 011/ 30 38 383, 011/ 30 38 384; E-mail: anem@anem.org.rs