30. 09. 2015
ŠEZDESET PRVI MONITORING IZVEŠTAJ ANEMA
JUN 2015 - MEDIJSKA SCENA SRBIJE
Sloboda izražavanja - U junu 2015. godine novinari i mediji su bili izloženi različitim pritiscima i pretnjama, između ostalih: specijalizovani časopis „Vrele gume" - od strane oglašivača; informativni portal Zaječar Online - od strane NN lica; dnevni list „Kurir" - od strane političara. Obrađujući ta 3 odabrana slučaja, autori Izveštaja ukazuju i na posledice takvog odnosa prema medijima i novinarima na njihov položaj i rad. Pitanje ekonomskih i socijalnih prava novinara bilo je takođe aktuelno u ovom periodu, povodom otpuštanja većeg broja novinara zaposlenih u velikoj izdavačkoj kući Ringier Axel Springer Srbija - taj slučaj je analiziran u Izveštaju. Od sudskih postupaka u Izveštaju je analizirana presuda Višeg suda u Beogradu u krivičnom postupku protiv Radovana Krčmarevića i Bojana Krčmarevića, iz Lazarevca, zbog neovlašćenog emitovanja „piratskog" radija „Raka Ešinger"; povodom tog slučaja, autori Izveštaja ukazuju na štetne posledice višegodišnjeg, nerešenog problema „piraterije" u oblasti elektronskih medija.
U delu Izveštaja koji se odnosi na implementaciju postojećih zakona autori se bave primenom Zakona o elektronskim medijima, a predmet analize su: saglasnost Regulatornog tela za elektronske medije (REM) za objedinjavanje vlasništva dve televizije sa nacionalnim dozvolama - TV Prva i TV B92, a posebno, saopštenje REM-a tim povodom; pitanje finansiranja REM-a, a povodom uplate njegovog suficita iz 2014. godine u republički budžet; nacrti dva podzakonska akta REM-a, kojima se bliže uređuju pitanje sopstvene produkcije i pitanje udela evropskih audio-vizuelnih dela u programima domaćih pružalaca medijske usluge.
Usvajanje novih zakona - Autori Izveštaja se bave izmenama Zakona o javnom informisanju i medijima, uzrocima i pravnim posledicama tih izmena.
Rad nadležnih tela, organa i organizacija - rad Regulatornog tela za elektronske medije (REM) - predmet analize su izveštaji REM-a o ispunjavanju programskih i zakonskih obaveza RTS-a i RTV-a, kao i komercijalnih emitera, tokom prošle godine (do stupanja na snagu novih medijskih zakona); posebno je razmatrana odluka REM-a, kojom je dao saglasnost za nastavak emitovanja programa kulturno-informativnih centara i posle 1. jula 2015; Ministarstvo za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja - povodom odobrenja, izdatog od Ministarstva, za socijalne programe zaposlenih u 13 medija koji su u procesu privatizacije, autori Izveštaja ukazuju na posledice izostanka regulacije socijalne komponente privatizacije medija u medijskim zakonima.
Proces digitalizacije - Autori se bave izazovima koje je proces digitalizacije, završen u ovom periodu, postavio pred televizije.
Proces privatizacije - Autori objašnjavaju faze u postupku privatizacije nakon raspisivanja javnog poziva za prodaju medija, i ukazuju na dva specifična slučaja u oblasti privatizacije medija.
U Zaključku Izveštaja, sumirajući svoje nalaze o dešavanjima na srpskoj medijskoj sceni u junu 2015. godine, autori ukazuju na ono što je bilo karakteristično u tom periodu i na ono što je potrebno preduzeti u narednom, radi nastavka procesa medijskih reformi.
Šezdeset prvi Monitoring Izveštaj uradio je stručni monitoring tim ANEM-a iz advokatske kancelarije „Živković&Samardžić", u saradnji sa ANEM-om. Ovde ga možete preuzeti, u celosti ili u delovima, klikom na izabranu sekciju dole.
Izradu ovog Izvestaja podržala je Švajcarska kancelarija za saradnju kroz Fond Malih projekata, ali stavovi izneti u njemu nisu nužno i stavovi Švajcarske kancelarije za saradnju, već pripadaju isključivo autorima Izveštaja.
I SLOBODA IZRAŽAVANJA
II MONITORING IMPLEMENTACIJE POSTOJEĆIH PROPISA
III MONITORING PROCESA USVAJANJA NOVIH ZAKONA
IV MONITORING RADA NADLEŽNIH TELA, ORGANA i organizacija
V PROCES DIGITALIZACIJE
VI PROCES PRIVATIZACIJE
VII ZAKLJUČAK
OVDE PREUZMITE CEO IZVEŠTAJ.
-
Nema komentara.